ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

12 listopada 2015

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Dworcu Toruń Główny

Z cyklu... WYDARZENIA
Czas: 12.11.2015 r., ok. godz. 14
Miejsce: Dworzec Toruń Główny (Stawki)

12 listopada 2015 roku oficjalnie oddano do użytku wyremontowany Dworzec Główny, który nie tylko odzyskał swój dawny blask, ale również zyskał kilka nowoczesnych rozwiązań. Wydarzeniem towarzyszącym było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej mieszkańcom Wilna i Wileńszczyzny, którzy w 1945 roku przyjechali do Torunia, by tu zamieszkać i ułożyć swoje życie od zera. Dworzec Główny był dla nich przystankiem końcowym po długiej i - z pewnością - wyczerpującej podróży. Wśród przybyłych w tamtym czasie, byli też profesorowie i pracownicy naukowi Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i to - w dużej mierze - im poświęcona została tablica, na której widnieje poniższy napis:
"Pamięci mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny w tym profesorów oraz pracowników naukowych i administracyjnych Uniwersytetu Stefana Batorego, którzy przybywali na ten dworzec wiosną i latem 1945 roku, by w Toruniu znaleźć swój dom i odmienić oblicze naszego miasta.
W 70. rocznicę pierwszego transportu i w roku 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Odsłonięcia tablicy dokonali: prof. Andrzej Tretyn - rektor UMK, Józef Szyłejko - prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Michał Zaleski - prezydent Torunia oraz Marcin Czyżniewski - przewodniczący Rady Miasta Torunia.

Tablica została wkomponowana w fasadę dworca od strony peronu drugiego.
na zdj. rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn
na zdj. prezes TMWiZW, Józef Szyłejko
moment odsłonięcia tablicy, 
od lewej: Michał Zaleski, Marcin Czyżniewski, Andrzej Tretyn, Józef Szyłejko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz