ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

24 września 2017

📘#28: „Wspomnienia Torunianina z Podgórza” – Tadeusz Zakrzewski

Był jedną z najbardziej zasłużonych postaci współczesnego Torunia. Kolekcjoner pocztówek i plakatów, bibliofil, badacz dziejów naszego miasta i popularyzator lokalnej historii. Tadeusz Zakrzewski odszedł 24 marca 2014 roku, a dwa lata później ukazały się Jego wspomnienia.

Publikację otwiera wprowadzenie Zefiryna Jędrzyńskiego – drugiego redaktora naczelnego „Nowości”, który w skrócie przedstawia biogram Tadeusza Zakrzewskiego oraz opis tego, co znajdziemy w niniejszej książce. A znaleźć tu można całkiem sporo ciekawych informacji. Przede wszystkim przedwojenny szkic Podgórza i jego mieszkańców. Autor szczegółowo opisuje swój rodzinny dom przy ulicy Głównej 13, najbliższą familię, przyjaciół i sąsiadów, miejsca zabaw czy pierwsze eskapady na drugą stronę Wisły. Lata młodzieńczej beztroski przerywa wojna. 17-letni Tadeusz pod niemiecką okupacją zostaje elektrykiem w zakładzie Winklera, potem angażuje się w konspiracyjny Związek Jaszczurczy. W tej części nie mogło zabraknąć informacji o wielkim wybuchu trotylu, do jakiego doszło na Podgórzu 24 stycznia 1945 roku. U schyłku wojny, to właśnie lewobrzeżna dzielnica Torunia była tą, która najbardziej ucierpiała w czasie całej drugiej wojny światowej. Wspomnienia Autora sięgają jeszcze pierwszych powojennych lat, by później ustąpić miejsca dziennikowi.

Wspomnienia Torunianina z Podgórza, to przede wszystkim gratka dla miłośników lewobrzeżnego Torunia i jego historii, a lekki, obrazowy język Zakrzewskiego, tylko dodaje tej publikacji wartości. Niestety, książka wydana w bardzo skromnym nakładzie (jedynie 200 egzemplarzy) nigdy nie trafiła do księgarń, nawet tych kameralnych.

A na sam koniec taka mała ciekawostka. Nie ma związku z samą książką, a jedynie z postacią Tadeusza Zakrzewskiego. 28 lutego 1975 roku w Ilustrowanym Kurierze Polskim ukazał się artykuł mojego taty poświęcony niecodziennemu hobby toruńskiego kolekcjonera. Tata odwiedził Zakrzewskiego w Jego mieszkaniu przy ul. Sienkiewicza i mógł na własne oczy zobaczyć imponującą kolekcję plakatów. Poniżej zamieszczam cały artykuł oraz oryginalne fotografie z Tadeuszem Zakrzewskim przeglądającym swe zbiory. Zwróćcie uwagę na widoczne na zdjęciach plakaty. Na pierwszym widać poster, w którym wykorzystano znakomitą grafikę Torunia z lat '30 autorstwa Stefana Norblina. Nie jest to oryginał o czym świadczy widoczny fragment tekstu. Na drugim ujęciu załapała się reklama czekolad Wessego oraz afisz z 1933 r. upamiętniający 700 rocznicę wydania dokumentu lokacyjnego Torunia.

ISBN: 978-936638-1-1 (?)
wydawca: Towarzystwo Bibliofilów im. J. Lelewela
ilość stron: 360
rok wydania: 2016
typ okładki: miękka