ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

30 września 2018

Pszczelarz Kopernik (mural)

Skarpa, to muralowe zagłębie Torunia. Pod koniec sierpnia odsłonięto tu kolejny wielkoformatowy obraz. Tym razem bohaterem malowidła jest Mikołaj Kopernik, który pozbywa się astrolabium na rzecz czerpaka do miodu i – wyjątkowo – nie towarzyszą mu gwiazdy, a niewielki rój pszczół.

Ten niecodzienny obraz naszego astronoma, to wizja lwowskich artystów: Leonida i Marty Podolyak oraz Kolii Tsar. To właśnie ta trójka stoi za projektem i wykonaniem tego muralu. I o ile obecność Kopernika nikogo nie dziwi, o tyle te pszczoły... No właśnie, skąd one i po co? To nawiązanie do tego czym kiedyś była Skarpa i sąsiednie Rubinkowo. W czasach, kiedy największe „sypialnie” Torunia, nie były jeszcze sypialniami, dominowały tu: pustynia i pola lnu. A pszczoły lubią len. Tak więc mamy tu takie subtelne nawiązanie do przeszłości ziem, na których wyrosły wschodnie osiedla naszego miasta.

Mural o wymiarach 30x9 m został zrealizowany w ramach projektu budżetu partycypacyjnego. Znajdziecie go na wschodniej ścianie wieżowca przy ulicy Szosa Lubicka 170.