ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

28 sierpnia 2019

📘#53: „Miasto w ruchu” – Radosław Bugowski

✔️ WPIS NR 35 (312)/2019
Tramwaje, autobusy, samochody czy rowery – ich obecność na ulicach współczesnych miast nikogo nie dziwi. Są naturalnym elementem krajobrazu, a dostęp do każdego z wyżej wymienionych środków transportu, jest powszechny. A jak to było dawniej? Na to pytanie odpowiada Radosław Bugowski w swojej książce Miasto w ruchu. Studium z dziejów przemieszczania na przykładzie społeczeństwa Torunia 1891-1939 wydanej w 2018 roku przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Autor publikacji sprawnie prowadzi nas przez historię rozwoju toruńskiej komunikacji, zarówno tej zbiorowej, jak i indywidualnej. Pokazuje też, jak na przestrzeni półwiecza zmieniał się sposób przemieszczania torunian, jak nowe wypierało stare. Rewolucją było na pewno pojawienie się samochodu, ale czy wcześniej nie wydarzyło się nic równie znaczącego w tej dziedzinie życia? Na to pytanie również znajdziecie odpowiedź w niniejszej książce.

Miasto w ruchu, to jednak przede wszystkim opowieść o ludziach z przełomu XIX i XX wieku – epoki wynalazków, które na zawsze zmieniły funkcjonowanie świata. W tamtym okresie torunianie borykali się z wieloma problemami, a jednym z nich było znalezienie szybkiego sposobu na dotarcie z punktu A do punktu B. Sprawa komplikowała się jeszcze bardziej, gdy ów punkt B, znajdował się na drugim brzegu Wisły, a kolejny most właśnie porwała chciwa królowa polskich rzek. W pewnym momencie bardzo popularnym środkiem transportu stał się więc statek dowożący pasażerów chociażby na Dworzec Główny. Z książki dowiecie się także ile torunianie musieli przeznaczać środków na transport publiczny i jakie grupy społeczne korzystały z poszczególnych rodzajów komunikacji. Ile kosztował rower, samochód czy koń? Gdzie torunianie dokonywali napraw swoich jednośladów i automobili? Dlaczego statek przewożący ludzi przez Wisłę często był przeładowany? I dlaczego popularność omnibusu była mniejsza od przeprawy wodnej? Odpowiedzi znajdziecie w publikacji Radosława Bugowskiego.
Miasto w ruchu to kopalnia wiedzy o transporcie w Toruniu sprzed ponad stu laty. Na dobrą sprawę, książka opisuje genezę tego transportu, jego początek. Daty, nazwiska, statystyki... Krótko mówiąc (czy raczej pisząc), ta publikacja z pewnością poszerzy waszą wiedzę o naszym mieście i to w dziedzinie, która do tej pory nie miała tak wnikliwego opracowania. A temat jest ciekawy. Sami się o tym przekonanie, sięgając po książkę Radosława Bugowskiego, do czego Was gorąco zachęcam.

ISBN: 978-83-231-4101-3
wydawca: Wydawnictwo Naukowe UMK
ilość stron: 510
rok wydania: 2018
typ okładki: twarda z obwolutą