⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

15 sierpnia 2014

Pomnik Władysława Raczkiewicza

Z cyklu... POMNIKI
#Stare Miasto. Witajcie po przerwie. Chociaż wpłynęło na nią wiele czynników z wyraźną przewagą lenistwa i awarią klawiatury w laptopie - to jednak wróciłem. Dzisiaj, przy święcie nie będę zanudzał, postaram się możliwie najkrócej opowiedzieć o pewnym pomniku, który w 2010 roku stanął przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego, a który sąsiaduje z dobrze Wam znaną fontanną za pół miliona złotych.
Postać Władysława Raczkiewicza jest chyba wszystkim dobrze znana, w końcu to pierwszy Prezydent RP na uchodźstwie, a wcześniej m.in. minister MSW i ostatni przedwojenny wojewoda pomorski. I przede wszystkim dzięki tej ostatniej wymienionej funkcji zawdzięcza sobie toruński pomnik wykonany przez znanego w mieście artystę Zbigniewa Mikielewicza, twórcę m.in. nagrobku generał Elżbiety Zawackiej, a także kilku innych ciekawych projektów, do których z biegiem czasu dotrzemy.

Jak już wcześniej wspominałem - pomnik stanął cztery lata temu, mierzy nieco ponad dwa metry wysokości, a wykuta z brązu postać stoi opierając dłoń o cokół. Jak mówi sam Mikielewicz - chciał w ten sposób podkreślić skromność polityka.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz