Z cyklu... WYDARZENIA
źródło zdjęcia: Facebook |
Od 7 grudnia w Archiwum Państwowym w Toruniu przy pl. Rapackiego 4 dostępna jest wyjątkowa wystawa na temat dawnego Podgórza.
Jak wyglądało życie codzienne cywilów i wojskowych? Gdzie chciano pobudować podgórski szpital? Jak miał wyglądać magistrat, zanim zdecydowano się na ratusz? Gdzie najczęściej fotografowali się podgórzanie? I co to są „pocztówki grzmiące”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie wpadając na pierwsze piętro Archiwum Państwowego.
Autorką wystawy jest Katarzyna Kluczwajd, która zajrzała na niejedną półkę i z niejednej teczki kurz zdmuchnęła, wybierając najciekawsze okazy ze zbiorów toruńskiego Archiwum Państwowego. Dzięki temu możecie zobaczyć na własne oczy XIX-wieczne plany miasta Podgórz, czy oryginalną wojskową mapę poligonu, pocztówki, zdjęcia, a także architektoniczne plany budynków, zarówno te zrealizowane, jak i te, które nigdy nie doczekały się materializacji, pozostając na zawsze tylko rysunkiem na pożółkłym papierze. Całość uzupełniają tablice tematyczne, według koncepcji graficznej mojego imiennika – Michała Pszczółkowskiego, na których nie zabrakło czytelnych opisów i licznych starych fotografii.
Wystawa, to kolejny krok, aby przybliżyć torunianom historię największej lewobrzeżnej dzielnicy miasta. Historię równie bogatą i fascynującą, co dzieje samego Torunia, a jak mało znaną szerszej publiczności. Miejmy nadzieję, że wkrótce to się zmieni i Podgórz przestanie być traktowany, jak gorszy kawałek tortu.
Ekspozycję można oglądać w godzinach pracy Archiwum do 5 stycznia 2017 r.
zwróćcie uwagę na przepiękną szafę stojącą w sali, choć mebel nie jest związany z wystawą, przykuwa wzrok i zachwyca wyglądem |