ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

30 sierpnia 2014

6. Bella Skyway Festival

Z cyklu... WYDARZENIA
Czas: 26-30.08.2014 r., godz. 20:30-00:00
Miejsce:  Stare Miasto
...
Już po raz szósty Starówka zamieniła się w miejsce magicznych świateł, a to za sprawą istalacji jakie możemy podziwiać tylko do dziś (30.08). Szczególnie iponująco prezentuje się ulica Szeroka, którą włoscy artyści zamienili w Galerię Galaktyka

Na końcu wpisu znajdziecie mapkę ze wszystkimi punktami, które objął tegoroczny Bella Skyway Festival.
Z kolei na placu Rapackiego front gmachu Collegium Maximum UMK przejęła Macula z Czech i niesamowity spektakt zatytuowany Podobizna.

mapka Bella Skyway Festival
plakat 6. Bella Skyway Festival

23 sierpnia 2014

Kamień upamiętniający I Pokój Toruński

Z cyklu... POMNIKI
#Piaski. Tętent wielu końskich kopyt poderwał do lotu wrony ze wszystkich okolicznych drzew. Ptactwo początkowo wystraszone, teraz krążyło nad Kępą Bazarową i badawczo, z nieskrywaną irytacją przyglądało się intruzom zbierającym się nieopodal brzegu Wisły. Kilkoro szczególnie rozdrażnionych osobników próbuje ustrzelić rycerzy własną kloaką, ale pudłuje.

Jest 1 lutego 1411 roku. Przedstawiciele Polski, Litwy i Zakonu Krzyżackiego wymęczeni trwającą od dwóch i pół lat wielką wojną, postanawiają wreszcie zawrzeć pokój, tak wyczekiwany przez zwykłych mieszczan, ale przede wszystkim kupców, dla których wojna to czas zamkniętych szlaków zarówno lądowych jak i wodnych. Władysław Jagiełło, Witold Kiejstutowicz i Heinrich von Plauen spoglądają na panoramę Torunia. Ten ostatni patrzy na miasto tęsknie, wszak od pięciu miesięcy Gród Kopernika jest w rękach Korony.
Nie wiadomo czy uczestnicy spotkania byli tego świadomi, ale w tamtą lutową sobotę pisali jeden z najważniejszych rozdziałów w historii średniowiecznej Europy. Inicjator rokowań - Władysław Jagiełło - obawiał się przede wszystkim o Małopolskę, którą atakowały (sprzymierzone z Krzyżakami) wojska Zygmunta Luksemburskiego. Pierwszy Pokój Toruński miał to zakończyć i przywrócić przedwojenny ład.
dokument I Pokoju Toruńskiego (Archiwum Akt Dawnych)
Traktat pokojowy jasno określał wygląd powojennej Europy. Na jego mocy Królestwo Polskie miało odzyskać Ziemię dobrzyńską wraz z zamkami w Złotorii i Bobrownikach, Krzyżacy zrezygnowali ze Żmudzi, ale tylko na okres panowania Jagiełły i księcia Witolda, zobowiązali się również do wypłacenia odszkodowania i wykup jeńców, na co mieli przeznaczyć 6 milionów groszy czeskich. Strona polska musiała niestety zrezygnować z Ziemi chełmińskiej, w tym Torunia. Władzę tam  ponownie miał sprawować Zakon. Ponadto wszystkie ziemie, miasta i zamki zdobyte w czasie wojny wróciły do poprzednich właścicieli, a kwestie Santoka i Drezdenka przekazano do rozstrzygnięcia sądowi arbitrażowemu. Powiedzmy sobie szczerze - Polska niewiele zyskiwała na tym traktacie, oczywiście jeśli chodzi o ziemię, jednakże prestiż samego Jagiełły na arenie międzynarodowej znacznie wzrósł.
ruiny Zamku w Złotorii
W maju 1411 roku na przedpolach Zamku w Złotorii doszło do wymiany w pełni opieczętowanych dokumentów zawartego traktatu. Traktat jednak nie spowodował trwałego pokoju. Trzy lata później, w 1414 roku rycerze królestwa polsko-litewskiego i państwa krzyżackiego ponownie stanęli naprzeciw siebie na polu walki rozpoczynając kolejną wojnę - tzw. wojnę głodową.


L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

15 sierpnia 2014

Pomnik Władysława Raczkiewicza

Z cyklu... POMNIKI
#Stare Miasto. Witajcie po przerwie. Chociaż wpłynęło na nią wiele czynników z wyraźną przewagą lenistwa i awarią klawiatury w laptopie - to jednak wróciłem. Dzisiaj, przy święcie nie będę zanudzał, postaram się możliwie najkrócej opowiedzieć o pewnym pomniku, który w 2010 roku stanął przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego, a który sąsiaduje z dobrze Wam znaną fontanną za pół miliona złotych.
Postać Władysława Raczkiewicza jest chyba wszystkim dobrze znana, w końcu to pierwszy Prezydent RP na uchodźstwie, a wcześniej m.in. minister MSW i ostatni przedwojenny wojewoda pomorski. I przede wszystkim dzięki tej ostatniej wymienionej funkcji zawdzięcza sobie toruński pomnik wykonany przez znanego w mieście artystę Zbigniewa Mikielewicza, twórcę m.in. nagrobku generał Elżbiety Zawackiej, a także kilku innych ciekawych projektów, do których z biegiem czasu dotrzemy.

Jak już wcześniej wspominałem - pomnik stanął cztery lata temu, mierzy nieco ponad dwa metry wysokości, a wykuta z brązu postać stoi opierając dłoń o cokół. Jak mówi sam Mikielewicz - chciał w ten sposób podkreślić skromność polityka.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

5 sierpnia 2014

Podgórskie obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Czas: 02-08-2014 r., godz. 15:00
Miejsce: Plac na rogu ulic Poznańskiej i Prufferów (Podgórz)
...
Podgórz na moim blogu pojawia się po raz pierwszy nad czym szczerze ubolewam i obiecuję to zmienić. To jedna z najbardziej klimatycznych dzielnic Torunia, która do 1938 roku była odrębnym bytem posiadającym własne prawa miejskie. No dobra, ale to nie czas i nie miejsce na wykład z historii miasta, bowiem 2 sierpnia na terenie kościoła śś. Piotra i Pawła, nad którym piecze sprawują ojcowie franciszkanie, odbyła się rekonstrukcja walk powstańczych z 1944 roku. Tę znakomicie przygotowaną inscenizację odegrali przed publicznością członkowie dwóch grup historycznych "Toruń" oraz "Rex". W sobotnie popołudnie na Podgórzu panowała wyjątkowa atmosfera, a wspaniali ludzie, u których gołym okiem widać zamiłowanie do historii, zaserwowali widzom wyborowe widowisko.

3 sierpnia 2014

Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (cz. 2)

Czas: 01-08-2014 r., godz. 17:00
Miejsce: Plac Rapackiego (#Bydgoskie Przedmieście.)
...
To był wyjątkowy dzień. Wszyscy zaangażowani w toruńskie obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zadbali o niepowtarzalną atmosferę. W okolice pomnika Józefa Piłsudskiego i Armii Krajowej przybyłem na trzydzieści minut przed Godziną W. Trały ostatnie przygotowania do oficjalnych miejskich obchodów. Na miejscu byli już członkowie Armii Krajowej, harcerze, zaproszeni goście, a także pierwsi mieszkańcy Torunia.
uroczyste wciągnięcie flagi na maszt
honorowa warta przed pomnikiem Armii Krajowej
płk. Aureliusz Chyleński, dowódca CSAiU
Zbigniew Ostrowski, w-ce wojewoda kujawsko-pomorski
Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego
Michał Zaleski, prezydent Torunia
Zobaczcie również pierwszą część fotoreportażu z 1 sierpnia 2014 roku.