⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

12 lipca 2014

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego

Z cyklu... POMNIKI
#Bydgoskie Przedmieście. Na toruńskich plantach, po stronie Bydgoskiego Przedmieścia, od 14 lat stoi czterometrowy monument przedstawiający sylwetkę człowieka, który w 1920 roku nie tylko wygrał wojnę, ale i odzyskał dla nas niepodległość. Dla wielu bohaterem jest do dziś i nie ma w tym nic dziwnego, pomijając fakt, że do końca pozostawał żołnierzem z krwi i kości, był to ostatni polityk, który miał jaja, a nie wydmuszki jak to wszystko, co to siedzi dzisiaj na Wiejskiej, w lokalnych radach miast czy też sejmikach wojewódzkich.
Pomnik usytuowano w obrębie zachodniej część Placu Rapackiego. W bliskim sąsiedztwie mamy przystanek autobusowy, a nieco dalej tramwajowy, zaś po drugiej stronie Al. Jana Pawła II zaczyna się Stare Miasto. Wokół rozciągają się planty czyli zespół parków założonych w okresie międzywojennym.
Monumentalna rzeźba marszałka została wykonana przez gdyńskiego rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza, a zagospodarowaniem terenu zajął się Brunon Wendtke. Obaj panowie pracowali ze sobą dwa lata wcześniej realizując w Sopocie Fontannę Jasia Rybaka. Uroczyste odsłonięcie toruńskiego pomnika nastąpiło 15 sierpnia 2000 roku, podczas wojewódzkich obchodów 80. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Oczywiście, jest wiele pomników Piłsudskiego w Polsce. Mamy dwa duże monumenty w Warszawie, w Krakowie, w Gdańsku, w Lublinie siedzi dumnie na swojej Kasztance, a w Kołobrzegu opiekuńcze skrzydło polskiego orła chroni go przez wrogami. Nie chciałbym tu używać górnolotnych stwierdzeń, że Toruń to wyjątkowe miasto, ale marszałek swego czasu bywał tu trzykrotnie, w tym dwa razy całkowicie prywatnie. Jedyna oficjalna wizyta miała miejsce w czerwcu 1921 roku. Józef Piłsudski jest również Honorowym Obywatelem Torunia. Tytuł ten nadano mu pośmiertnie, 14 maja 1935 roku.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz