ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

19 lipca 2021

Sąd Rejonowy

Mokre » ul. Warneńczyka 1
📂 23/2021 (392)
W okolicach dawnego Placu Zwycięstwa nie byłem ponad pięć lat i ostatnie co pamiętam, to porozrzucane resztki fundamentów Pomnika Artylerii Polskiej. Pomnik dyslokowano w drugiej połowie 2015 roku na Plac ToMiTo, a Plac Zwycięstwa właściwie przestał istnieć, bowiem pobudowano w tym miejscu nowy gmach Sądu Rejonowego. 
 
No właśnie, Sąd Rejonowy... To właśnie on jest bohaterem dzisiejszego wpisu. Miałem okazję zwiedzić budynek w drugiej połowie czerwca 2021 roku i muszę przyznać, że zrobił na mnie spore wrażenie, a do tego okazał się wyjątkowo fotogenicznym obiektem. Tę fotogeniczność zapewnili architekci z Pracowni Architektonicznej AA z Gdańska oraz wykonawca projektu – warszawski Warbud. Dla toruńskiego sądu, nowy budynek to kamień milowy, bowiem wreszcie cała „rejonówka” będzie się mieścić w jednej, a nie, jak do tej pory, aż w pięciu lokalizacjach. Gmach przy Warneńczyka 1 pomieści dwanaście wydziałów: trzy karne, trzy cywilne, wydział ksiąg wieczystych, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz gospodarczy KRS, a także sekcję do spraw wykonania orzeczeń karnych. Ponadto znajdziecie tu 40 nowoczesnych sal rozpraw, do tego dochodzą pomieszczenia stricte biurowo-administracyjne, gabinety dyrekcji, sala konferencyjna i cele dla oskarżonych. W podziemiach znajduje się archiwum, których łączna długość półek to ok 13 km, do tego garaż dla pracowników oraz miejsca postojowe dla konwojów, no i pomieszczenia techniczne. Powierzchnia użytkowa całego siedmiokondygnacyjnego budynku to 17 812 m2. Tak dla porównania: CKK Jordanki mają powierzchnię 22 tys. m2, z kolei warszawski Pałac Kultury nieco ponad 123 tys. ツ
 
No dobra, nie będę Was zamęczał kolejnymi danymi technicznymi, bo w sumie co nas obchodzi ile użyto ton stali, ile okien wstawiono czy ile wywieziono ton ziemi. Chociaż przy tej ziemi warto się na chwilę zatrzymać. Otóż przy robieniu miejsca na parking podziemny, wykopano wielki, głęboki dół i znaleziono sporo głazów narzutowych. Głazy podobno przyniósł lodowiec z odległej Skandynawii i część wydobytych okazów trafiło do Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. Jednakże jeden z głazów, ten najbardziej okazały, liczący kilka ton kolos, został na miejscu i jest eksponowany na skwerze przed budynkiem.
 
Budowa Sądu Rejonowego to największa w Toruniu inwestycja Skarbu Państwa od kilkudziesięciu lat. Inwestorem jest Sąd Apelacyjny w Gdańsku, a całkowity koszt budowy wraz z wyposażeniem (meble, komputery, itp.) to około 150 mln zł. Przeprowadzka wszystkich wydziałów do nowej siedziby zajmie około roku.


Źródła: Folder Sąd Rejonowy w Toruniu (Warbud); Natalia Przytarska – Sąd Rejonowy prawie gotowy (torun.pl, 2021); Marzena Sarniewicz – Sąd Rejonowy Toruń. Zakończenie budowy Sądu Rejonowego w Toruniu coraz bliżej (MuratorPlus, 2020).