ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

27 lipca 2021

„Secesja w Toruniu: architektura i plastyka, twórcy i dzieła” – praca zbiorowa (📘№ 87)

📂 24/2021 (393)
To już pięć lat! Pięć lat odkąd pierwsze Zabytki toruńskie młodszego pokolenia pojawiły się na lokalnym rynku wydawniczym. Wszystko zaczęło się w 2016 roku od Budownictwa szkieletowego w Toruniu, później był Toruński modernizm i Historyzm toruński XIX-XX wieku. Jednak między historyzmem a modernizmem, czy może inaczej – od pewnego momentu równolegle z historyzmem, biegł okres secesji. W Toruniu może i mało burzliwy, ale warty odnotowania, chociażby dlatego, że zachowało się kilka wyjątkowo atrakcyjnych przedstawicieli tego architektonicznego nurtu.
 
Secesja w Toruniu, to pierwsza publikacja poświęcona toruńskiej Jugendstil. W książce znajdziecie pięć artykułów poświęconych głównie architekturze, ale nie tylko. Pierwszy tekst W kręgu berlińskiej secesji? Kilka uwag na temat secesyjnej architektury regionu Iwony Jasterzębskiej-Puzowskiej jest niejako wprowadzeniem do tematu, a także przeglądem architektury secesyjnej z Poznania i Bydgoszczy. Bardziej toruńsko robi się od rozdziału drugiego, którego Autorem jest Michał Pszczółkowski. Artykuł Toruńska kamienica secesyjna – zasób i specyfikacja form, to swoisty przegląd, takie the best of... toruńskich kamienic secesyjnych Starego i Nowego Miasta oraz przedmieść: Bydgoskiego i Chełmińskiego. Znajdziecie tu zarówno informacje o samych zabytkach, jak i ich twórcach oraz pierwszych właścicielach. Dodatkowo artykuł wzbogaca lista ponad 60 secesyjnych i „okołosecesyjnych” kamienic, która może być inspiracją dla niejednego tematycznego spaceru po mieście.
 
W kolejnych artykule, Katarzyna Kluczwajd przybliża sylwetkę oraz najważniejsze realizacje „ojca chrzestnego” toruńskiej secesji – budowniczego Michaela Bartela z Bydgoskiego Przedmieścia. Autorka skupia się na kamienicach, które przetrwały do naszych czasów, choć nie zawsze z zachowaniem pierwotnych detali.
 
Rozdział czwarty czyli Secesja ukryta Michała Pszczółkowskiego, to wyjątkowy spacer po klatkach schodowych toruńskich kamienic. Detale zewnętrzne może oglądać każdy, te wewnętrzne zarezerwowane są dla znacznie skromniejszego grona odbiorców. W niniejszym artykule znajdziecie przegląd najciekawszych, najpiękniejszych wnętrz secesyjnych budynków, w których nie brakuje misternie wykonanych balustrad, doskonale zachowanych witraży czy bogato zdobionych klatek schodowych i korytarzy.
 
Jedenasty tom Zabytków toruńskich młodszego pokolenia zamyka artykuł Anny Kornelii Jędrzejewskiej Toruńskie zabytki piernikarskie okresu secesji. Tutaj architektura ustępuje szeroko rozumianej sztuce użytkowej. Okazuje się bowiem, że akcenty secesyjne możemy odnaleźć również na starych opakowaniach produktów lokalnych firm piernikarskich, w księgach jubileuszowych, na pocztówkach czy piernikarskich formach.
 
Zainteresowanych nabyciem książki odsyłam do Toruńskiego Antykwariatu Księgarskiego (zarówno wirtualnie, jak i stacjonarnie) lub (tylko wirtualnie) do księgarni internetowej SHS.
 
ISBN: 978-83-960224-1-7 / 978-83-919056-9-2
wydawca: Stowarzyszenie Historyków Sztuki / Książnica Kopernikańska w Toruniu
ilość stron: 164
rok wydania: 2021
oprawa: miękka
cykl: Zabytki toruńskie młodszego pokolenia (tom 11)