wtorek, 1 grudnia 2015

CKK Jordanki

Stare Miasto.
22 tyś. m kw. powierzchni, ponad 1150 miejsc na widowniach dwóch sal, dwupoziomowy podziemny parking na 185 samochodów i kino 3D, a wszystko to w nowoczesnym gmachu o kubaturze 158 tyś. m3. Centrum Kulturalno-Kongresowe JORDANKI jest już gotowe i zachwyca nie tylko wyglądem, ale i licznymi nowoczesnymi rozwiązaniami.
Budowa toruńskiej sali koncertowej trwała około 30 miesięcy. Przez ten czas mogliśmy obserwować zza płotu, jak rodzi się budynek, który zdecydowanie wyróżnia się nie tylko na tle Starego Miasta, ale i całego Torunia. Ta nietuzinkowa bryła zrodzona w umyśle architekta Fernanda Menisa i przelana na papier, już w 2010 roku zgarnęła nagrodę w kategorii „projekty kulturalne” na III Światowym Festiwalu Architektury w Barcelonie. Sam projekt powstał dwa lata wcześniej. W październiku 2008 roku ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu na toruńską salę koncertową. Wybór koncepcji Menisa jury umotywowało tym, że projekt „dobrze wpisuje się w charakter otoczenia. Ma też niezwykle ciekawie rozwiązane wnętrze, umożliwiające wielofunkcyjne, uniwersalne wykorzystanie obiektu”.
drzwi wyjściowe
Moim skromnym zdaniem połączenie czerwonej cegły i betonu wyszło bardzo ciekawie i harmonizuje się ze Starym Miastem. Być może jedną z inspiracji Menisa, oprócz gotyckiej Starówki, była też Twierdza Toruń. Zresztą już zaczynają pojawiać się zarzuty, że budynek przypomina bunkier. Według mnie, to nie minus tego miejsca, a jego plus. Od dzieciństwa łaziłem po toruńskich fortach i schronach, zatem surowe wnętrza mi nie przeszkadzają, a wręcz przeciwnie – są wyjątkowo bliskie.
sufit w foyer na poziomie 0
CKK Jordanki, to nie tylko wygląd, to też funkcjonalność. Rzeczą zupełnie nowatorską w Toruniu jest całkowicie składana widownia i zapadnia, dzięki której całość znika w podziemiach, a sala zyskuje płaską powierzchnię. Oprócz tego Sala Koncertowa ma ruchome elementy sufitu, przez co można dostosować akustykę do konkretnych potrzeb, a scena o powierzchni 600 m kw. posiada kilka dwu- i jednopoziomowych zapadni scenicznych, wyposażonych w nowoczesne siłowniki typu SERAPID oraz SPIRALIFT. Ruchoma jest także cała ściana oddzielająca Salę Koncertową od Kameralnej, co pozwala na stworzenie jednej dużej przestrzeni.
foyer na poziomie 0
foyer na poziomie 0
Salę Kameralną wyposażono w niewielką scenę o powierzchni 125 m kw. oraz kino 3D. Widownia może pomieścić 272 gości.
Sala Koncertowa
widownia Sali Koncertowej
Sala Kameralna
widownia Sali Kameralnej
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, to także sale konferencyjne i powierzchnia wystawiennicza, przestronne hole o zmyślnym suficie oraz nowa siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Na uwagę zasługuje też fakt, że budynek na 12 m został zatopiony w głąb ziemi, co wymuszało sąsiedztwo Starówki. Oczywiście, jak w każdym innym przypadku, zdania na temat nowej budowli są podzielone, jednym się podoba, innym nie (rzecz normalna), ale co by nie mówić – Toruń potrzebował sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. No i ją dostał. Chociaż nie – dostać, to można prezent, albo po mordzie w ciemnym zaułku, a budynek przy al. Solidarności kosztował przecież miasto około 170 mln zł (+55 mln z sejfu UE). Miejmy nadzieję, że było warto, i że Centrum będzie przyciągać ciekawych artystów.
schody do foyer i szatni na poziomie -1
foyer na poziomie -1
szatnie na poziomie -1
sala prób
wyjazd z podziemnego parkingu
podziemny parking dla artystów na poziomie -1
zjazd na parking dla widzów (poziom -2)
zaplecze techniczne (poziom -1)
zaplecze techniczne (poziom -1)
zaplecze techniczne (poziom -1)
korytarz z garderobami (poziom -1)
jedna z garderób dla artystów
garderoba dla VIP-ów
stołówka na poziomie -1
stołówka na poziomie -1
kącik wypoczynkowy dla artystów
korytarz na poziomie -2
mechanizm zapadni scenicznej na poziomie -2
mechanizm zapadni scenicznej na poziomie -2

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza