ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

15 marca 2021

Mural Grzegorza Ciechowskiego

Bydgoskie Przedmieście » ul. Reja 25
📂 10/2021 (379)
W grudniu 2020 roku ukończono mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego – związanego z naszym miastem muzyka, lidera kultowego zespołu Republika, ale przede wszystkim nietuzinkowego artysty, po którego twórczość sięgają nowe pokolenia.
 
Mural powstał na północnej ścianie Domu Studenckiego nr 12 przy ulicy Reja 25. Obraz przedstawia portret Grzegorza Ciechowskiego z drugiej połowy lat '80 czyli z przełomu Republiki i Obywatela G.C. Na ścianie znajduje się również cytat: Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej z jednej z Jego najbardziej znanym piosenek Nie pytaj o Polskę, która w 1988 roku trafiła do albumu Tak! Tak!.

Inicjatorką stworzenia muralu była żona zmarłego artysty – Anna Skrobiszewska, która jakiś czas temu zwróciła się w tej sprawie do Roberta Manowskiego – grafika i projektantka, a także założyciela i rektora Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. To On przed laty stworzył pomnik Ciechowskiego na warszawskich Powązkach Wojskowych, teraz zgodził się zaprojektować mural, który możecie podziwiać na DS 12. Obraz przeniósł na ścianą Mateusz Małkiewicz, który kilka lat temu był zaangażowany w stworzenie innego toruńskiego muralu – Obrona Torunia przed Szwedami 1629 r..
Mural Ciechowskiego to jednak nie jedyne dzieło, które zdobi Dom Studencki przy Reja. Na południowej ścianie znajdziecie bowiem jedną z najciekawszych prac Andrzeja Poprostu, pod chyba nieformalnym (ale jeśli się mylę to proszę mnie poprawić) tytułem Uczelnia badawcza.
 
Skoro mural mamy już z grubsza omówiony, powinienem teraz przejść do przedstawienia sylwetki samego Grzegorza Ciechowskiego. Ta jednak pojawiła się na Po Toruniu już wcześniej, przy okazji materiału o obelisku upamiętniającego muzyka. Trochę głupio dublować własny tekst, więc zainteresowanych odsyłam do wpisu Pomnik Grzegorza Ciechowskiego.
 
Właściwie moglibyśmy w tym miejscu skończyć, ale korzystając z okazji (kolejnej już pewnie nie będzie), chciałbym napisać jeszcze parę zdań o samym budynku. Otóż gmach dzisiejszego Domu Studenckiego nr 12, to dawny hotel robotniczy „Mikołaj”, zbudowany pod koniec lat '60. W 1994 roku pięciokondygnacyjny budynek kupił Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Pierwsi studenci wprowadzili się tu rok później, po generalnym remoncie. Dziś DS 12 to 31 pokoi dla blisko 200 żaków. Co ciekawe, od początku "uniwersyteckiego" rozdziału, czyli od lutego 1995 r., na parterze mieści się Uniwersytecka Księgarnia Naukowa „Kopernikańska”. 
 
Krótką historię obiektu przedstawiłem jako ciekawostkę. Sam gmach, reprezentujący przaśny socrealizm, raczej nie wyróżnia się architektonicznie, wręcz przeciwnie – doskonale wpisuje się w okoliczną zabudowę. Jednak zachęcając Was do odwiedzenia tego miejsca (tak, zachęcam), bynajmniej nie chcę abyście doszukiwali się w DS 12 budowlanej perły, bo to czynność z góry skazana na porażkę. Warto jednak odwiedzić Matejki 25 dla samych murali. To one stanowią tu wartość – w tym przypadku – artystyczną obiektu, a nie sam obiekt. A będąc już na miejscu rozejrzyjcie się lub skorzystajcie z muralowej mapki Po Toruniu. W promieniu kilkuset metrów znajdziecie bowiem niejedną wypełnioną obrazem ścianę.