wtorek, 7 lipca 2020

Pomnik Grzegorza Ciechowskiego

Bielany » ul. Gagarina 37A
✔️ 23/2020 (357)
Toruń, w swej historii, był świadkiem początków wielu karier. W końcu to miasto artystów: filmowców, pisarzy, muzyków... Dziś chciałbym się skupić na tych ostatnich i zabrać Was, w nie tak znowu odległą, podróż do przeszłości. Pretekstem do kolejnej wyprawy w czasie jest skromny granitowy obelisk, który w 2002 roku stanął tuż przy Klubie Studenckim „Od Nowa” na toruńskich Bielanach. Pomnik upamiętnia zmarłego przedwcześnie Grzegorza Ciechowskiego – jednego z najwybitniejszych muzyków rockowych lat '90, który właśnie w „Od Nowie” zaczynał swoją karierę. Ale zacznijmy od początku...

Wszystko zaczęło się w latach '70 w Tczewie. To tam 29 sierpnia 1957 roku urodził się Grzegorz Ciechowski, tam też chodził do szkoły podstawowej i liceum. Właśnie w liceum zaczął rozwijać swoje zainteresowania muzyczne i literackie – grał na flecie, pisał wiersze. Występował w chórze i w zespołach Nocny Pociąg i Jazz Formation. Po maturze przeniósł się do Torunia, gdzie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczął studia polonistyczny. To w Toruniu wydał pierwszy tomik ze swoją poezją i zaczął karierę muzyczną. Pod koniec lat '70 razem z Wiesławem Rucińskim założyli zespół Res Publica. Grzegorz Ciechowski grał tam na flecie, ale w 1980 roku Ruciński odszedł z formacji, a Ciechowski zastąpił go jako lidera i rok później Res Publica stała się Republiką. Pierwsze lata działalności Republiki nieodłącznie kojarzą się z Klubem Studenckim „Od Nowa”. W tym niepozornym wówczas, niewielkim budynku na terenie Miasteczka Akademickiego zespół rozpoczynał karierę, miał swoje próby oraz dawał pierwsze koncerty. Tworzony przez nich art rock bardzo szybko spodobał się publiczności i zespół zyskał popularność nie tylko w Toruniu, ale i w całej Polsce; takie hity jak Telefony, Kombinat czy Biała flaga trafiły na pierwszą pozycję listy przebojów radiowej Trójki, a pierwszy studyjny album – Nowe sytuacje – nagrali już w 1983 roku. Rok później kolejne dwa: 1984 (na rynek Brytyjki) oraz Nieustanne tango. W 1986, w wyniku kłótni zespół rozpadł się i Ciechowski rozpoczął karierę solową jako „Obywatel G.C.”.

Druga połowa lat '80 była dla muzyka niezwykle pracowitym okresem; nagrał cztery albumy w tym ścieżkę dźwiękową do filmu Janusza Kijowskiego Stan strachu, a jego kolejne piosenki były wysoko notowane na LP3. Paryż-Moskwa 17.15, Nie pytaj o Polskę i Tak... tak... to ja trafiły na pierwsze miejsce.

W 1990 roku Grzegorz Ciechowski wrócił do reaktywowanej Republiki, ale jednocześnie nagrywał także jako „Obywatel G.C.”. Pracował intensywnie przez całe lata '90 dostarczając fanom wielu muzycznych doznań; pojawiły się nowe albumy, a także odgrzano stare hity przyprawiając je nowymi aranżacjami. Ciechowski nagrał piosenkę z Kayah, a dla Justyny Steczkowskiej, używając pseudonimu „Ewa Omernik”, pisał teksty. W 1996 roku jako „Grzegorz z Ciechowa”, wszedł w muzykę folkową, ale bez większych sukcesów. Ukoronowaniem jego kariery była znakomita – moim zdaniem – ścieżka dźwiękowa do filmu Wiedźmin. Właściwie muzyka była jedyny pozytywnym aspektem całej produkcji i ostatnim dużym projektem Grzegorza Ciechowskiego. Premiera Wiedźmina miała miejsce 9 listopada 2001 roku, półtora miesiąca później Ciechowski już nie żył. Zmarł 22 grudnia na tętniaka serca, a 4 stycznia 2002 roku urnę z Jego prochami złożono w grobie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po śmierci Ciechowskiego, zespół Republika przestał istnieć.

Toruński obelisk upamiętniający muzyka odsłonięto w pierwszą rocznicę Jego śmierci. Pomnik został zaprojektowany przez Grzegorza Maślewskiego z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Na granitowym kamieniu umieszczono tabliczkę w biało-czarno pasy (barwy Republiki), w której wykuto napis:
Grzegorz Ciechowski
1957-2001
…w Od Nowie był początek…

Obelisk przy ul. Gagarina, to nie jedyna forma upamiętnienia artysty w naszym mieście. Plac przed CKK Jordanki nosi imię Grzegorza Ciechowskiego, podobnie jak nagroda dla młodych i wyjątkowo utalentowanych muzyków, wręczana corocznie podczas koncertu pamięci Obywatela G.C. organizowanego przez Klub „Od Nowa”.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza