⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

wtorek, 25 marca 2014

Ratusz Staromiejski

Zdjęcia pochodzą z roku 2010.

#Stare Miasto. Zaczynamy nieco banalnie, ale wydaje mi się, że inaczej zacząć nie możemy. Zbudowany w XIII i XIV wieku, a następnie przebudowany w XVII i odbudowany w XVIII wieku - Ratusz Staromiejski jest wizytówką Torunia od stuleci. Ta piękna gotycka budowla zdobi nasze miasto i zachwyca turystów. Obszerne sale zaadoptowane w dużej mierze na Muzeum Okręgowe, a także udostępniona wieża, z której roztacza się imponujący widok na miasto, sprawiają, że ratusz stał się obowiązkowym punktem każdego przyjezdnego.
Budowla powstała pod kierownictwem mistrza Andrzeja, natomiast za projekt przebudowy w latach 1602-1605 odpowiadał Antoni van Obberghen, który na swoim koncie ma m.in. Zamek Kronborg w Helsingør, a także liczne projekty w Gdańsku, m.in. Wielką Zbrojownię czy Twierdzę Wisłoujście.
W 1703 roku podczas napaści Szwedów na Toruń w ratuszu wybuchł pożar, który niemal doszczętnie strawił wystrój wnętrz, zawalił się również dach. Co ciekawe budynek pozostawał bez dachu aż do roku 1722, kiedy to postanowiono go odbudować. Prace ukończono dopiero w roku 1737 i od tamtego czasu nie przeprowadzano większych zmian. Ostatnie prace renowacyjne ratusz przeszedł w latach 2003-2005, kiedy to kompleksowo odnowiona została wieża, wraz z czterema tarczami zegara.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz