⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

piątek, 28 marca 2014

Tablice ku pamięci zamordowanych w dniach 14-17 maja 1941 roku

#Mokre. Jesteśmy w dzielnicy Mokre, nieopodal wiaduktu nad torami. Przy ulicy Kościuszki, na specjalnym murze pod szczytową ścianą Toruńskiego Młyna Parowego Leopolda Rychtera (obecnie Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy"), znajdują się pamiątkowe tablice poświęcone zamordowanym pracownikom młyna i 70 zakładników.
Powstały z inicjatywy pracowników młyna z 1967 roku "talerz", upamiętnia ośmiu kolegów, którzy ponad 26 lat wcześniej, 14 maja 1941 roku zginęli zamordowani przez hitlerowców.
W roku 1986 poniżej pierwszej tablicy, odsłonięto drugą. Dwa dni po morderstwie pracowników młyna, na terenie lotniska w Toruniu doszło do zbiorowej egzekucji 70 zakładników. 

Miejsce to, niewątpliwie znajduje się na uboczu, jednak nie jest do końca zapomniane. Niekiedy palą się znicze, innym razem (tak jak dziś) leżą sztuczne kwiaty. To zresztą jedno z nielicznych miejsc, które przypomina nam o mordach na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

1 komentarz:

  1. Za czasów studiów udało się wślizgnąć znajomemu do środka i porobić fotki. Nawet znalazł stary kupon Lotto - widać tonący brzytwy się trzyma XD

    OdpowiedzUsuń