#Bielany. Przy ulicy Św. Józefa, w ścisłym sąsiedztwie szpitala miejskiego na Bielanach, swoją lokalizację ma wyróżniający się na tle innych okolicznych zabudowań, kompleks z dominującą wieżą ciśnień. Całość powstała u schyłku XIX wieku - w latach 1892-1894, a architektem był Rudolf Schmidt, z kolei za część techniczną odpowiadał niemiecki (wówczas weimarski) specjalista - Heinrich Metzger.
Pierwotnie w hali maszynowni (zdjęcie poniżej) umieszczono silniki parowe, jednak wraz z upowszechnieniem się urządzeń elektrycznych, również i silniki zostały na takowe wymienione. Dwie pompy tłokowe pracowały przez 18 godzin dziennie, a ich wydajność wynosiła 150 m3 na godzinę. To w zupełności starczało, aby mieszkańcy Torunia mogli się cieszyć bieżącą wodą.
Na terenie oprócz wieży ciśnień (o której będzie osobny materiał) i wspomnianej hali, są również komory zasuw ze zbiornikiem podziemnym (pierwsze zdjęcie poniżej), studnia zbiorcza, budynek mieszkalny, warsztatowy oraz gospodarczy, staw, a także cmentarz rodziny Elsnerów (trzecie zdjęcie poniżej).
Rodzina Elsnerów należała do najzamożniejszych w Toruniu. W XIX wieku byli dzierżawcą folwarku bielańskiego i to właśnie na tym terenie pobudowano wodociągi. Przyległy do kompleksu park wraz z cmentarzem po roku 1894 włączono do całości.
Cały teren w pierwszych latach XXI wieku został uporządkowany, przeprowadzono również prace remontowo-konserwatorskie. Efekt widać gołym okiem. Park jest czysty i zadbany, drzewka równo przycięte, budynki w doskonałym stanie. Całość wciąż pozostaje pod opieką Toruńskich Wodociągów, a jego oficjalne zwiedzanie jest możliwe w zorganizowanych grupach z przewodnikiem. Część infrastruktury nadal jest używana i dostarcza wodę do kilku dzielnic miasta.
Już niebawem pojawi się materiał o wieży ciśnień,
która wchodzi w skład kompleksu Stacji Pomp "Stare Bielany".
która wchodzi w skład kompleksu Stacji Pomp "Stare Bielany".
L O K A L I Z A T O R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>> |