⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

wtorek, 26 kwietnia 2016

Toruń w jednym kadrze, odc. 2: W kamienicach, na podwórkach

Stare Miasto.
Drugi odcinek serii „Toruń w jednym kadrze”, pojawia się szybciej, niż początkowo planowałem, a to ze względu na 71. Toruński Spacer Fotograficzny, w którym miałem okazję wziąć udział. Zresztą po raz pierwszy, bo choć o comiesięcznych spotkaniach miłośników fotografii i Torunia wiedziałem od dłuższego czasu, zawsze coś stawało na przeszkodzie, aby dołączyć do grona pasjonatów.

Kwietniowy spacer po Starym i Nowym Mieście, a także Przedmieściem św. Katarzyny, upłynął pod hasłem „Śladami toruńskiego historyzmu”, tak więc na trasie znalazły się kamienice z przełomu XIX i XX wieku oraz gmach Collegium Maius, który stał się bohaterem osobnego wpisu.

Historyzm, z samej definicji, czerpał z przeszłości – czasem pełnymi garściami, innym razem brał tylko szczyptę. Wbrew pozorom, wtedy – na przełomie wieków – Toruń nie stracił swojej osobowości, wręcz przeciwnie – rozwinął się i wyładniał. Ówczesna architektura oparta na najlepszych wzorcach z przeszłości, była niczym świeży i rześki wiatr, niosący współczesność i dobrą zmianę. Bo czym byłby dzisiejszy Toruń bez XIX-wiecznej zabudowy? To właśnie gmachy i kamienice z tamtego okresu, wymieszane z budynkami z czasów dawniejszych, tworzą tożsamość Torunia. Sprawiają, że nasze miasto jest tak piękne i zróżnicowane.

Poniższe zdjęcia, w niewielkim stopniu, pokazują nadobność ukrytą przed światem. Czar i różnorodność klatek schodowych, urok i przytulność podwórek – tego na co dzień nie widzimy. Dlatego też, choć nogi bolały od wspinania się po schodach – oczy domagały się więcej. Zresztą sami zobaczcie, co skrywają za drzwiami toruńskie kamienice…
kamienice przy ul. Przedzamcze
pozostałości po szpitalu zamkowym
klatka schodowa kamienicy przy ul. Piernikarskiej (1887 r.)
więcej w artykule: Kamienica Roberta Tilka
jw.
jw.
wnętrze kamienicy przy ul. Św. Ducha
ul. Warszawska
wystrój klatki schodowej kamienicy przy ul. Poniatowskiego
klatka schodowa kamienicy przy ul. Poniatowskiego
kamienica przy ul. Warszawskiej od wewnątrz
kamienica przy ul. Piastowskiej od podwórza
ul. Piastowska, po lewej Koszary Hallera, po prawej Wilhelmstadt,
na wprost Dworzec Toruń Miasto
klatka schodowa kamienicy przy ul. Piastowskiej
taki tam szczegół :) (ul. Kazimierza Jagiellończyka)
kamienica przy ul. Jagiellończyka
widziana od podwórza
widok z Collegium Maius na Osiedle Przy Kaszowniku (Mokre)

1 komentarz: