⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

niedziela, 13 kwietnia 2014

Rzeźnia Miejska przy Targowej

rok 2009
#Jakubskie Przedmieście. Zabieram Was w podróż w czasie, a naszym wehikułem będą budynki rzeźni przy ulicy Targowej na Jakubskim Przedmieściu.

Rzeźnia Miejska została otwarta 2 lipca 1884 roku. Ciekawostką może być fakt, że właśnie tutaj zastosowano po raz pierwszy strop betonowy. Po raz pierwszy w Toruniu, oczywiście, ale to nie zmienia faktu, że wchodzące w skład kompleksu m.in. hale, część administracyjna i chłodnia, były - jak na tamte czasy - bardzo nowoczesnymi.
rok 2011
rok 2014
Przeglądając Kujawsko-Pomorską Bibliotekę Cyfrową natrafiłem na ciekawy dokument: Księga pamiątkowa Cechu Rzeźnickiego w Toruniu, 1331-1931, w którym znalazłem ciekawy opis rzeźni. Z racji tego, że jest to kolejna ciekawostka, postanowiłem zamieścić całość.
Rzeźnia miejska w Toruniu zbudowana została według systemu niemieckiego w latach 1883/84, należy do najstarszych tego typu zakładów w miastach zachodnich. W tym samym roku uchwałami korporacyj miejskich, a zatwierdzonymi przez ówczesną radę regencyjną, wprowadzono w czyn przymusowy ubój w rzeźni miejskiej. Przebudowana i dobudowana w latach 1912 i 1928 stanowi Rzeźnia Miejska ostatni etap techniki doby naszej. Obecnie składa się Rzeźnia Miejska z następujących urządzeń: 1. Domu Zarządu: mieszczący biuro, kasę, zakład bakterjologiczny, salę trychinoskopijną, mieszkanie lekarzy weterynaryjnych. 2. Budynek mieszczący oddzielnie trzy hale ubojowe i to: a) Hala bydła rogatego (możność dziennego uboju do 150 sztuk); b) Hala uboju cieląt i owiec, dla uboju do 750 szt. dziennie; c) Hala dla uboju trzody chlewnej, dla uboju sięgającego 1000 sztuk dziennie. Hale wyposażone są w kolejkę transportową dla przewożenia za pomocą rozpinaczy ubitych zwierząt do przechłodni i chłodni. 3. a) Przechłodnia, chłodnia właściwa z piwnicami do peklowania; b) kotłownia (dwa kotły parowe po 100 metrów kwadratowych powierzchni ogrzewalnej); c) Maszynownia (i to jedna maszyna parowa o 150 KM i elektromotor do napędu motorów i pomp dla instalacji chłodniczej, dwóch kompresorów, zapasowego motoru elektrycznego o sile 75 KM; d) fabryka lodu sztucznego o produkcji 8000 kg na dobę; e) wieża wodna z dwoma zbiornikami dla zaopatrzenia całego zakładu w wodę z własnej studni. 4. Hala podjazdowa, kryta oszklonym dachem łukowym. 5. Płuczkarnia jelit. 6. Rzeźnia sanitarna. 7. Składnica skór i szczeciny. 8. Przetwórnia mąki mięsnej i krwistej. 9. Osobne stajnie spędowe z wagami dla bydła rogatego, trzody drobnej i trzody chlewnej. 10. Tania jatka z aparatem wyławiającym. 11. Dom mieszkalny dla urzędników Rzeźni. 12. Restauracja. 13. Fabryka bekonów z fabryką konserw mięsnych. 14. Własna bocznica kolejowa z rampami, dla równoczesnego podstawienia osiem wagonów dla wyładowania zwierząt rzeźnych i załadowania mięsa na eksport. 15. Targowisko Miejskie przy Rzeźni, oparkanione, ze stajniami spędowemi dla koni, bydła rogatego i trzody.
Jak więc widzicie dużo tego było. A co zostało? Komin. Jak na ironię jako jedyny nie wpisany na listę zabytków.

W listopadzie 2010 roku wślizgnąłem się za bramę, żeby zrobić kilka zdjęć. Poniżej zobaczycie świat za murem, którego już nie ma.
We wrześniu 2010 roku runęła wieża dawnej chłodni, natomiast w czerwcu 2012 roku na chodnik przy Targowej zawalił się fragment ściany budynku administracyjnego. Jak już wcześniej wspominałem, został jedynie komin, a na terenie pracują koparki i wywrotki usuwające gruz. Właściciel najwyraźniej robi porządki i być może szykuje grunt pod nową inwestycję.
marzec 2014

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

1 komentarz:

  1. Zajrzałem dziś do wnętrza komina :)
    http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=53.018817&lon=18.640430&z=17&m=b&show=/34310223/pl/Komin/photo/5255836

    OdpowiedzUsuń