⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

niedziela, 6 kwietnia 2014

Wieża ciśnień na Starych Bielanach

#Bielany. No cóż myślałem, że ten materiał ukaże się nieco wcześniej, ale nagły pobyt w szpitalu (o ironio na Bielanach w sali z widokiem na koronę wieży ciśnień) wymógł tygodniową obsuwę. Jesteśmy znów na ulicy św. Józefa, na terenie kompleksu budynków powstałego w latach 1892-1894. Całość tworzy stację pomp należącą do Toruńskich Wodociągów. Dziś zajrzymy do wnętrza wysokiej na ponad 32 metry wieży ciśnień.
Na dwóch powyższych zdjęciach uchwyciłem niewielką, ale bardzo piękną piwniczkę. Wystarczy spojrzeć na te sklepienia i metalowe schody, aby przekonać się, że jest to wyjątkowe miejsce z duszą.
Obecnie wieża ciśnień pełni rolę wystawienniczo-edukacyjną. Szkoda tylko, że zwiedzanie jest możliwe jedynie w grupach zorganizowanych i po wcześniejszym umówieniu. Chociaż nigdy specjalnie nie interesowałem się wodociągami, to jednak duże wrażenie zrobiły na mnie drewniane "rury" (patrz zdj. powyżej), które przed laty biegły pod ulicami Torunia dostarczając mieszkańcom bieżącą wodę. Każdy poziom wieży, to kawałek historii. Historii wartej poznania.
Na zdjęciu powyżej widzimy wejście do zbiornika. Jego pojemność to 400 m3. Obecnie oczywiście nieużywany, ale zachowany w bardzo dobrym stanie.
Był zbiornik od spodu, to jeszcze ujęcie z boku. Przez ten "wizjer" rodem z okrętu wojskowego można zajrzeć do wnętrza stalowej beczki.
Zwieńczeniem wspinaczki jest drewniana wieżyczka, pełniąca rolę punktu widokowego na miasto. Stąd widać niemal cały Toruń. Na zdjęciu powyżej uchwyciłem skrzyżowanie ulic Św. Józefa z Żwirki i Wigury. Co bardziej uważni, z lepszą lornetką czy aparatem, dostrzegą fragmenty Starego Miasta, Motoarenę czy nawet radioteleskopy w podtoruńskich Piwnicach.

stara pocztówka datowana na 12 czerwca 1900 roku

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz