⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

8 maja 2016

Toruń w jednym kadrze, odc. 3: Mokrzańskie klimaty

Mokre.
To już 110 lat, odkąd Mokre jest w granicach Torunia. Dokładnie 1 kwietnia 1906 roku, wsie założone już w XIII wieku, stały się częścią naszego miasta. Duże i Małe Mokre przestały istnieć, podobnie jak średniowieczna zabudowa, winnice czy ogrody mieszczan toruńskich… Pozostały jedynie substytuty ogrodów w postaci ogródków działkowych, m.in. na tyłach Radia Maryja, między ulicami Grudziądzką a Legionów. Nie ma też śladu po hodowlach zwierząt, z których słynęło Wielkie Mokre.

Pod koniec XIX wieku, kiedy rozbudowa Twierdzy Toruń szła pełną parą i potrzebowano coraz więcej rąk do pracy, Mokre zamieniło się w robotnicze przedmieście, w którym dominował mur pruski. Część XIX-wiecznych zabudowań przetrwało do naszych czasów, tworząc – wraz z  Fabryką Born & Schütze i Młynem Richtera – niepowtarzalny klimat Mokrego.

Poniższe zdjęcia zostały zrobione podczas 72. Toruńskiego Spaceru Fotograficznego, którego uczestnicy drepczą po mieście już od 6 lat. Album otwiera, sławny na całe miasto, wiąz z ulicy Wiązowej (nie mylić z rejonem aktywności Freddy’ego Kruegera), jest sporo pruskiego muru, a korzystając z tego, że mamy wiosnę i nowe życia dookoła, będzie też trochę przyrody z bliska. Całość zamykają zapierające dech w piersi (choć może zdjęcia tego nie oddają) widoki z dachu Młyna Richtera (obecnie Młyn Wiedzy).
- Zenek, nie bądź taki. Daj łyka.
O, ja cię! To mlecyk! Chyba pierwszy w sezonie. ;)

1 komentarz: