⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

niedziela, 1 maja 2016

Dwa zamki, dwa brzegi, jedno Miasto

Z cyklu... WYDARZENIA
Stare Miasto.
Był 30 kwietnia 2016 r., chociaż stroje zgromadzonych i otoczenie, jakby temu przeczyły. Na Zamku Krzyżackim w Toruniu panowała nerwowa atmosfera. Wszyscy oczekiwali zapowiedzianych na godzinę 14:30 gości. Podniosłość zbliżającej się chwili było widać w każdym spojrzeniu i geście braci zakonnych.

Wreszcie nadszedł ten moment. Od Przedzamcza nadciągnął orszak prowadzony przez nowego Starostę Zamku Dybów. Naprzeciw wyszedł sam komtur toruńskich krzyżaków. Po kurtuazyjnym powitaniu, zebrani przeszli na dziedziniec zamku, gdzie dokonano uroczystego podpisania porozumienia pomiędzy dwoma warowniami. Ta historyczna chwila zapisze się, jako wydarzenie epokowe dla dziejów Torunia.

Jednakże podpisanie porozumienia było zaledwie preludium do późniejszych wydarzeń, które rozegrały się w cieniu murów Zamku Dybowskiego. Po widowiskowym przemarszu orszaku na drugą stronę Wisły, rozpoczęła się historyczna biesiada będąca najważniejszą imprezą nie tylko dnia, ale i całej majówki. Ale o tym napiszę na kolejnych kartach niniejszego dziejopisu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz