⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

sobota, 17 grudnia 2016

KSIĄŻKA #6 | „Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń” – praca zbiorowa

W 1993 r. Lech i Barbara Narębscy oraz Krzysztof Biskup napisali Studium historyczno-konserwatorskie pierścienia zewnętrznego Twierdzy Toruń. Od tamtego czasu minęły 23 lata – to trochę mniej, niż czekamy na kolejny sezon Miasteczka Twin Peaks, ale prawie ćwierć wieku, to i tak szmat czasu, który był równie nieprzychylny Twierdzy Toruń, co miejscy urzędnicy, na czele z tym najważniejszym. Ale zostawmy politykę, bo nie chcę, żeby mój blog zaczął nią śmierdzieć i skupmy się na tym, co warte uwagi. 

Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń, to dzieło przede wszystkim wolontariuszy, którzy z poświęceniem, przez ponad pół roku przemierzali Toruń wzdłuż i wszerz, fotografując i opisując każdy fort i schron, każdą baterię, bastion i tradytor. W raporcie zebrano łącznie ponad 200 obiektów, zarówno pierścienia wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Ich stan, jak również obecną funkcję i status własności, podsumowuje rozdział 5 raportu, doskonale zilustrowany licznymi wykresami. Ponadto w publikacji znajdziecie krótki rys historyczny dziejów Twierdzy Toruń oraz wykaz wcześniejszych opracowań na jej temat.

Najważniejszą częścią raportu stanowi katalog obiektów, w którym dokładnie opisano obecny stan poszczególnych dzieł fortecznych Twierdzy Toruń. Każdą kartę uzupełnia mapka i lokalizator GPS, który przyda się eksploratorom.

Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń jest dostępny m.in. w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej w formie bezpłatnego e-booka.

ISBN: 978-83-946377-0-5
wydawnictwo: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu
liczba stron: 246
rok wydania: 2016
typ okładki: - (e-book)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz