ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

17 maja 2018

Toruński Elementarz Polski (mural)

Bydgoskie Przedmieście.
Jesteśmy prawie na granicy Bydgoskiego i Bielan. Niedaleko stąd rozciąga się Miasteczko Akademickie, nieco wcześniej stoi wieżowiec, w którym mieszkała generał Elżbieta Zawacka, co upamiętnia nie tylko tablica, ale i znakomity mural Andrzeja Poprostu.
Dziś też będzie o muralu… A raczej mural będzie przyczynkiem do opowiedzenia historii. W roku 2017 na bloku przy ulicy Fałata 68-72, w ramach projektu Szlak Murali Patriotycznych, powstała wielkoformatowa, koloryzowana kopia okładki publikacji bardzo ważnej w czasach, gdy nasz kraj był pod zaborami. Toruński Elementarz Polski – bo to o nim mowa – został wydany w 1901 roku w drukarni Sylwestra Buszczyńskiego.
okładka elementarza, rok 1910 | źródło: ZBC
Historia drukarni Józefa i Sylwestra Buszczyńskich, to temat na osobny wpis, dlatego skupmy się tylko na tej jednej wydawanej przez nich pozycji. Toruński Elementarz Polski był wielokrotnie wznawiany i rozszedł się w nakładzie kilkuset tysięcy egzemplarzy. W roku 1910 ukazała się jego rozszerzona wersja, którą znajdziecie w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej. Książka była rozprowadzana na terenie całego zaboru pruskiego oraz wśród Polonii w Niemczech.
W czasach, gdy zaborca chciał wyplenić wszystko, co polskie, drukowany przy ulicy Mostowej 13 Toruński Elementarz Polski, był opoką naszego języka, religii, a także historii.
ul. Mostowa 13,
tutaj drukowano Toruński Elementarz Polski
Mural zobaczycie, stojąc od strony ulicy Ignacego Łukasiewicza. Z kolei zdigitalizowane wydania elementarza, znajdziecie m.in. w:

zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>