⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

21 września 2015

Mural "Kadry z życia gen. Elżbiety Zawackiej"

Bielany. 
Od końca sierpnia 2015 roku, na szczytowej ścianie wieżowca przy ul. Gagarina 132-138, możemy podziwiać najnowsze dzieło duetu Andrzej Poprostu-Damian Jędrzejewski. Wielkoformatowy mural zatytułowany Kadry z życia gen. Elżbiety Zawackiej upamiętnia Honorową Obywatelkę Torunia, legendarną kurierkę AK, jedyną kobietę wśród Cichociemnych. Warto wspomnieć, że dla Andrzeja, to nie pierwszy projekt na tej ulicy. Kilka budynków dalej, na czteropiętrowym bloku przy Gagarina 60 znajdziecie Jego eko-mural z 2013 roku.
Wieżowiec przy Gagarina nie został wybrany przypadkowo. Przez ostatnie 34 lata życia mieszkała w nim Pani Generał o czym pisałem na blogu ponad rok temu (patrz: Wieżowiec gen. Elżbiety Zawackiej). Mural znajdziecie na bocznej, zachodniej ścianie budynku, na której w 2011 roku zawieszono pamiątkową tablicę. Tablica została i doskonale komponuje się z całym obrazem.
Pretekstem do powstania muralu było 25-lecie działalności Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu była Agnieszka Łuczywek z Fundacji, a realizację wsparło finansowo Muzeum Historii Polski, w ramach konkursu "Patriotyzm jutra".
Mural przedstawia najważniejsze momenty z życia gen. Zawackiej. Jest więc Londyn, gdzie "Zo" spotkała się z gen. Sikorskim; jest też Halifax, którym 10 września 1943 roku, wróciła do okupowanej Polski wyskakując ze spadochronem. Na muralu nie mogło zabraknąć reprodukcji ulubionego zdjęcia biografki Elżbiety Zawackiej, Katarzyny Minczykowskiej. Chodzi oczywiście o "Zo" przeglądającą się w lustrze. Oryginalna fotografia, zrobiona w Tarnowskich Górach, pochodzi z roku 1937, a jej autorką jest Klara, siostra Elżbiety. Centralny punkt muralu zajmuje faksymile zdjęcia z indeksu Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie Zawacka od 1927 studiowała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Na samym dole widzimy obraz starszej już "Zo" siedzącej w fotelu. Mam wrażenie, że ten fragment nawiązuje do zdjęcia z 1980 roku, jednocześnie jest punktem wyjścia całego muralu. Patrząc na całość ma się wrażenie, że Elżbieta Zawacka oglądając zdjęcia wspomina swoje życie. W tle widzimy Jej największe dzieło, które z wielkim zaangażowaniem i oddaniem tworzyła od podstaw - Archiwum Pomorskie Armii Krajowej.
Oczywiście, mural większe wrażenie robi na żywo, dlatego polecam spacer w okolice wieżowca. Ci, którzy chcieliby zębić życiorys naszej Pani Generał odsyłam to świetnie napisanej biografii Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka "Zo", wydanej pod koniec 2014 roku lub - kto woli telegraficzne skróty - do wpisu Grób gen. Elżbiety Zawackiej

Na blogu Po Toruniu znajdziecie też fotorelację z odsłonięcia rzeźby pomnikowej "Zo" oraz osobny wpis o samym pomniku.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

2 komentarze:

  1. Dosyć przejrzyście i konkretnie. Dbałość o szczegóły czyni ten blog wartościowym i godnym polecenia. Miło się tu było :)

    OdpowiedzUsuń