ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

21 października 2019

📘#57: „Miasto niesamowitości” – Hubert Smolarek

✔️ WPIS NR 44/2019 (321)
Minął rok od wydania mojego zbioru opowiadań kryminalnych Martwi głosu nie mają i Wydawnictwo Naukowe UMK wypuszcza na rynek kolejny tomik krótkich form literackich. Tym razem z pogranicza grozy i fantastyki, no i nie ja jestem autorem, tylko Hubert Smolarek – stypendysta Miasta Torunia w dziedzinie kultury oraz absolwent filologii UMK. W swoim literackim debiucie Miasto niesamowitości prezentuje osiem tekstów, które połączyło jedno miasto – Toruń.

Tak, moi drodzy, Toruń ponownie staje się sceną dla wydarzeń, których niekoniecznie chcielibyśmy być uczestnikami. I o ile w moich tekstach niebezpieczeństwo kryło się w drugim człowieku, o tyle u Smolarka należy go szukać w siłach nadprzyrodzonych.

Autor w swoich opowieściach nawiązuje zarówno do toruńskich legend, jak i wydarzeń historycznych. Mamy tu więc Zamek Dybowski i legendarny tunel pod Wisłą, jest też bezgłowy duch Jana Gotfryda Roesnera krążący po salach Ratusza Staromiejskiego, poznacie również alternatywną, kosmiczno-fantastyczną wersję życiorysu Kopernika. Ale Autor inspiruje się także wydarzeniami z historii najnowszej, co szczególnie widać w opowiadaniu Bestia, w którym przeczytacie o toruńskich „występach” seryjnego mordercy Leszka Pękalskiego.

Na kartach Miasta niesamowitości znajdziecie zarówno opowieści o duchach, okultystach, o spotkaniu z samym Lucyferem, o demonicznych bożkach, jak i o przeznaczeniu, którego oszukać się nie da. No właśnie, à propos przeznaczenia, osobiście najbardziej przypadł mi do gustu  tekst Toruń Kluczyki, gdzie głównym tematem jest właśnie przeznaczenie. Jednak, oprócz tego widać tu także wyraźny wpływ przedwojennego twórcy rodzimej grozy Stefana Grabińskiego, w twórczości którego często pojawiał się motyw kolejowy.

Nade wszystko widać jednak wielką sympatię Autora do miasta, w którym osadził akcję wszystkich swoich opowieści. Toruń i jego historia stanowią istotne i atrakcyjne tło opowiadań Smolarka. Miasto niesamowitości udowadnia również, że Gród Kopernika potrafi zahipnotyzować i porwać nie tylko „kryminalistów”, ale i młodych twórców literatury grozy.

ISBN: 978-83-231-4245-4
wydawca: Wydawnictwo Naukowe UMK
ilość stron: 200
rok wydania: 2019
typ okładki: miękka
seria: Seria Literacka POZA

Dziękuję Wydawnictwu Naukowemu UMK
za udostępnienie egzemplarza książki.