Na Skarpie » Szosa Lubicka 162D
| MADE IN PRL |
![]() |
📂 № 14/2021 (383) |
Miejsce, w którym dziś jesteśmy, to najstarsza część osiedla Na Skarpie, nazwana sektorem „Bożena” (dziś „Bożena II”). Stojące tutaj bloki i wieżowce powstały w latach 1980-1981 i zamykają się w obrębie ulic: Ślaskiego, Konstytucji 3 maja, Wyszyńskiego i Szosy Lubickiej.
Gdy nowa dzielnica Torunia dopiero raczkowała, największym problemem mieszkańców były: brak sklepów oraz kłopoty komunikacyjne. I nie mam tu na myśli komunikacji miejskiej, choć z tą też początkowo był problem. W czasach bez komórek i internetu, a także telefonów stacjonarnych (w latach PRL na podłączenie linii czekało się nawet kilka lat) jedynym szlakiem wymiany informacji między znajomymi i rodziną, a także obywatelem a urzędami, były archaiczne dziś listy, wysyłane za pośrednictwem niemniej archaicznej Poczty Polskiej.
Tak, Szanowni Państwo, ten niepozorny budyneczek, który widzicie na załączonych zdjęciach, to pierwsza placówka pocztowa na Skarpie. Została otwarta 23 września 1983 roku, czyli dwa lata po zakończeniu prac w obrębie wyżej wymienionych ulic i rok po tym, gdy zaczął się II etap budowy osiedla. Z racji swych małych rozmiarów, trudno mówić o komforcie zarówno klientów, jak i pracujących tu urzędniczek, ale lepsze to niż biegać z każdym listem na drugą stronę Szosy Lubickiej. Wcześniej najbliższa Poczta mieściła się bowiem na Rubinkowie, a konkretnie przy ul. Łyskowskiego 29/35.
![]() |
▲ lata '80 | pierwsza placówka pocztowa na Skarpie |
Co dalej działo się z budynkiem przy ówczesnej Szosie Lubickiej 156? Ciężko mi operować konkretnymi datami, ale z rodzinnych opowieści dowiedziałem się, że moja ciocia stała tu w kolejce do mięsnego. Kolejki jednoznacznie kojarzą się z PRL-em, a zatem chyba można zaryzykować przypuszczenie, że sklep mięsny wprowadził się tutaj jeszcze w latach '80. Dziś nadal tu jest, choć prowadzony zapewne przez kogo innego, no i znacznie mniejszy, bowiem obecne w budynku mieści się jeszcze jeden sklep – odzieżowy.
![]() |
▲ fragment planu miasta Torunia z roku 1985 |
Źródła: ● Anna N. Kmieć – Rubinkowo i osiedle Na Skarpie (Księży Młyn, 2020); ● Toruń. Plan miasta (Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1985); ● 30-lecie Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie” w Toruniu 1981-2011 (SM „Na Skarpie”, 2011).