⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

niedziela, 7 grudnia 2014

Centrum Kulturalno-Kongresowe JORDANKI [w budowie]

Stare Miasto.
Jordanki, jako sportowa część Torunia, zaistniały w przestrzeni miejskiej dopiero w latach '50 XX wieku. Dokładnie w '56 wybudowano pierwszą część kortów, dziesięć lat później basen i pawilon KS "Start Wisła". W tamtych latach, było to miejsce bardzo popularne wśród mieszkańców, jednak po transformacji zaczęło stopniowo gasnąć. Ostatnie lata przypominały wegetację, wręcz stan agonalny, a że reanimowanie trupa w stanie rozkładu byłoby bezcelowe, postanowiono ostatecznie go pochować i na jego miejscu wznieść salę koncertową, której tak brakowało w naszym mieście.
wizualizacja frontowej ściany Centrum
Historia Centrum Kulturowo-Kongresowego JORDANKI zaczyna się w październiku 2008 roku, kiedy to w międzynarodowym konkursie na projekt toruńskiej sali koncertowej, zostaje wyłoniony zwycięzca - hiszpański architekt Fernando Menis. W lutym 2009 roku miasto podpisało z nim umowę. Od tego czasu rozpoczyna się długa i żmudna praca mająca na celu udoskonalenie projektu. W konsekwencji pierwszy przetarg na wykonawcę, ogłoszony zostaje dopiero w maju 2012 r. Ten, podobnie jak kolejny, z listopada 2012 roku nie przynoszą rozstrzygnięć. Okazuje się, że budżet 120 milionów złotych jest zbyt mały. Miasto znajduje dodatkowe fundusze i w rezultacie przeznacza na inwestycję 197 mln zł. Wreszcie w lutym 2013 roku poznajemy wykonawców. Konsorcjum firm "Mostostal Warszawa SA" oraz "Acciona Infrastructuras SA" wygrywa przetarg i w kwietniu 2013 roku dochodzi do podpisania umowy. Pod koniec miesiąca Jordanki zamieniają się w plac budowy.

Mija zatem, nieco ponad, 19 miesięcy od rozpoczęcia prac, kiedy udaje mi się wejść na teren budowy jednej z najważniejszych - po moście gen. Zawackiej - inwestycji miejskich. Całość ma zostać oddana do użytku na przełomie III i IV kwartału 2015 roku, czyli za niespełna rok. No cóż, pozostaje nam tylko czekać, a tymczasem zapraszam do obejrzenia zdjęć prosto z placu budowy. Fotografie jeszcze ciepłe, bo z wczoraj (6.12).
Dla zainteresowanych: polecam oficjalną stronę CKK Jordanki oraz specjalną galerię zdjęć utworzoną dla portalu NaszeMiasto.pl (źródło galerii).

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz