11 lipca 2017

„Czarodziejskie Drzewo” – mural na SP2

Gdy w lutym 1945 roku otwierano Szkołę Podstawową nr 2, nikomu się nie śniło, że 56 lat później, gmach przy Pająkowskiego 44, przejdzie metamorfozę, a sama szkoła powiększy się o budynki przy ulicy Targowej. Mija kolejnych 15 lat i na ścianie sali gimnastycznej powstaje przepiękny, bajkowy mural, który będzie bohaterem niniejszego wpisu.

Historia SP2 wprawdzie zaczyna się w roku 1945, ale do budynku przy ulicy Pająkowskiego uczniowie weszli dopiero 10 lat później. Przełomowy dla placówki okazał się rok 2001, a raczej jego końcówka. W listopadzie otwarto rozbudowany i odnowiony gmach. Otwarcie po długo oczekiwanej przebudowie, było wielkim wydarzeniem dla całego Jakubskiego Przedmieścia. Mój tata – absolwent SP2 – nie mógł wyjść z podziwu na widok swojej dawnej szkoły. Wciąż ma w pamięci pierwsze lata nauki w baraku przy ul. Targowej, a potem przeprowadzkę do nowego gmachu na Pająkowskiego. Nowa/stara szkoła całkowicie odmieniła koloryt Jakubskiego, a dzięki stworzonej we wrześniu 2002 roku klasy integracyjnej, dzieciaki z różnego typu niepełnosprawnościami, mogą poczuć się częścią większej – ogólnoszkolnej – wspólnoty.

I właśnie tę wspólnotę obrazuje przepiękny, bajkowy mural „Czarodziejskie Drzewo”, zdobiący ścianę sali gimnastycznej. W roku 2015 mieszkańcy Jakubskiego zdecydowali, że sfinansują jego powstanie w ramach budżetu partycypacyjnego. Na ten projekt oddano łącznie 126 głosów, ale to wystarczyło, aby pomysł przeszedł i został zrealizowany. Mural zaprojektowała Ryszarda Rochowczyk – nauczycielka plastyki ucząca w SP2, a Mateusz Małkiewicz przeniósł obraz na ścianę. Patrząc na dzieło zdobiące ścianę przy ulicy Targowej, od razu przyszły mi na myśl takie obrazy, jak: „Kto wrobił Królika Rogera”, „Garfield” czy „Smerfy”, gdzie animacja łączy się z filmem aktorskim. Na Targowej też mamy takie przenikanie świata bajkowego do rzeczywistości. Mural wygląda jak okno, czy też portal do zupełnie innej – magicznej – krainy, gdzie w starym drzewie żyją „wesołe ludki”, również te niepełnosprawne. W tej krainie wszyscy są weseli, wspólnie bawią się, obcują z przyrodą, bo drzewo, to nie tylko ich dom, ale i miejsce zabaw…

Wesołe ludziki czekają na Was przy ulicy Targowej. Nie sposób ich przegapić. Podejdźcie bliżej, zatrzymajcie się na chwilę i wysłuchajcie ich historii. Każdy usłyszy coś innego. Pamiętajcie: ogranicza Was tylko wyobraźnia, więc dajcie jej szansę, niech się rozkręci, a przez moment znów poczujecie się dziećmi.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz