⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

niedziela, 11 maja 2014

Stadion K.S. Apator im. Mariana Rose

maj 2009
#Bydgoskie Przedmieście. Jest wiele miejsc w Toruniu, których już nie ma. Niektóre - jak Miejska Rzeźnia przy ul. Targowej - zniknęły same, wystawione do nierównej walki z dużo silniejszym przeciwnikiem jakim jest czas, inne - takie jak to miejsce - zostało zastąpione innym.

Stadion K.S. Apator, powstał jeszcze przed II wojną światową - w roku 1924 i przez pierwsze dekady służył jako ujeżdżalnia koni.
Dopiero w roku 1950, po odnowionym torze, pojechały pierwsze motocykle. Przez kolejne lata stadion był modernizowany, a że w PRL-u wszystko musiało trwać, to inauguracja toru żużlowego miała miejsce dopiero 10 października 1957 roku. 10 tysięcy kibiców zebrało się, by punktualnie o godzinie 14:00 być świadkami wydarzenia wiekopomnego w historii toruńskiego żużla. Wtedy, w roku 1957, stadion otrzymał imię Zbigniewa Raniszewskiego, który zginął ponad rok wcześniej podczas meczu żużlowego w Wiedniu. Występował wtedy pod barwami Gwardii Bydgoszcz, ale wcześniej jeździł dla Torunia i to właśnie w Toruniu został pochowany (może kiedyś zabiorę Was na jego grób).
Z kolei nazwa - Stadion K.S. Apator im. Mariana Rose - która towarzyszyła do samej śmierci obiektu została nadana w roku 1994 uchwałą Klubu Sportowego Apator Toruń. Marian Rose przez 12 lat jeździł dla Torunia, raz zdobywając tytuł Drużynowego Mistrza Świata. Zginął w wyniku poniesionych ran w wypadku na torze w Rzeszowie i podobnie jak Raniszewski spoczął na cmentarzu przy ul. Wybickiego.

25 października 2008 roku odbyła się ostatnia impreza - finał Pomorskiej Ligi Młodzieżowej. Ten dzień był również dniem zamknięcia stadionu. Nie był to jednak smutny czas, ponieważ kilometr dalej rosła Motoarena, a stary stadion został sprzedany za ponad 60 mln złotych. Dziś w miejscu tym stoi Centrum Handlowe PLAZA (jeszcze przez chwilę największe w mieście), a młodzi mieszkańcy Torunia nie mają pojęcia co było tu wcześniej.

Wszystkie zdjęcia zrobiłem 1 maja 2009 roku. Krótko potem stadion został wyburzony.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz