⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

wtorek, 17 czerwca 2014

Ławeczka Schillera

Z cyklu... POMNIKI
#Bydgoskie Przedmieście. Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu, to jeden z najstarszych parków w Polsce. Został założony w roku 1817 i teoretycznie powinien być jedną z wizytówek miasta, ale tak nie jest. Dlaczego? Należałoby o to zapytać urzędników odpowiedzialnych za promocję Torunia.
Dziś jednak nie o samym parku, a o pewnej ławeczce, która w nim stoi. Wchodząc od strony ulicy Rybaki, po lewej stronie głównej alejki napotkamy na pomnik w formie marmurowej ławki, który upamiętnia Friedricha Schillera - niemieckiego poetę, autora "Ody do radości", jednego z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli epoki romantyzmu.
Pomnik-ławeczkę, z płaskorzeźbą przedstawiającą profil Schillera, odsłonięto w 1909 roku - w 150 rocznicę urodzin poety. Niestety, lata powojenne nie były dla tego miejsca łaskawe. Stopień dewastacji ławeczki pogłębiał się, a w pewnym okresie upodobali ją sobie miejscowi menele wykorzystując pomnik artysty do libacji. Na początku XXI wieku na odsiecz przyszli miłośnicy Torunia, którzy swoją determinacją doprowadzili do tego, że w latach 2004-2005 kompleksowo odnowiono pomnik i ustawiono przy głównej alejce. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że idealnie wkomponowuje się w park. Otoczony drzewami przyciąga uwagę i zachęca do zatrzymania się na chwilę. Popatrzeć sobie można, ale do siedzenia sugerowałbym wybrać inną ławkę, bo jakby się nie usiadło - marmur tyłka nie ogrzeje ;).

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz