⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

niedziela, 15 czerwca 2014

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

🔹Kaszczorek.
Dzisiejszym wpisem chciałbym rozpocząć nowy cykl postów poświęcony toruńskim kościołom. Mamy ich w mieście sporo, są wśród nich zarówno perły architektury jak i "brzydkie kaczątka", które nigdy nie zamienią się w łabędzia. Do tej pierwszej grupy bez wątpienia zaliczyłbym gotycki kościółek w Kaszczorku.
Powstał na początku XIV wieku, chociaż w źródłach wspominany jest po raz pierwszy w roku 1321. Lata reformacji i związane z nią zawieruchy doprowadziły do częściowego zniszczenia świątyni, którą odbudowano w roku 1587.
Kolejną ważną datą w historii parafii jest rok 1698, to właśnie wtedy ukończono rozbudowę kościoła powiększając go o część wieżową (widoczną na zdjęciu powyżej). Często spotykany w średniowieczu pruski mur, jak widać wciąż żył w okresie baroku.
Po prawej stronie wieży, tuż obok krzyża, znajdziemy kamień z tablicą upamiętniającą dwóch proboszczów parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Pierwszy z nich - ksiądz Stanisław Kossak-Główczewski - objął "posadę" proboszcza zaledwie cztery lata przed II wojną światową. Gdy więc w 1935 roku słysząc słowa ks. kan. Leona Kozłowskiego, delegata biskupa - "Czynię cię proboszczem parafii w Kaszczorku i oddaję troskliwości twojej dobro dusz wiernych tutejszej parafji, przypominając, iż kiedyś masz za nich odpowiadać na sądzie Bożym; tak więc nad nimi pracuj, byś z ufnością mógł po śmierci stanąć przed Bogiem" - nie sądził, że przed Bogiem przyjdzie mu stanąć aż tak szybko. Ksiądz Stanisław został zamordowany przez hitlerowców podczas masowej egzekucji w lesie Barbarki 28 października 1939 roku, miał wówczas 46 lat. Drugim upamiętnionym proboszczem został ksiądz Stanisław Pałuszyński. Ciekawostką może być fakt, że obaj księża nie tylko mieli takie same imiona, przewodzili tą samą parafią, ale również urodzili się tego samego dnia - 21 stycznia 1893 roku. Drugi ks. Stanisław w czasie wojny był więźniem kilku nazistowskich obozów, m.in.: Dachau czy Stutthof. W roku 1945 przejął parafię i służył jej jako proboszcz do roku '66, kiedy to przeszedł na emeryturę. Jednakże swoim parafianom służył aż do śmierci, w 1980 roku.
spojrzenie na prezbiterium
widok z chóru (rok 2012, msza po przyjeździe repliki Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej)
przykościelna kapliczka z figurą Matki Boskiej
Obecnie proboszczem kościółka przy ul. Wieżowej 10 jest ksiądz kanonik Grzegorz Leśniewski, który od wielu lat dba o rozwój parafii i czyni wszystko, aby zabytkowy budynek nie straciła swego blasku.

Otoczona lasem i skarpą świątynia w 2013 roku przyciągnęła uwagę producentów serialu "Lekarze", którzy nakręcili w niej scenę ślubu głównych bohaterów (odc. 28/3x02).

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to miejsce z klimatem nie tylko duchowym, ale i historycznym. Kto jeszcze tu nie był, niech szybko nadrobi zaległości.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz