⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

czwartek, 4 maja 2017

Toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja

W środę, 3 maja na Starym Mieście działo się sporo. Na Zamku Krzyżackim trwał trzeci dzień majówki, w zamkowej fosie odbywał się ogólnopolski turniej rycerski i inscenizacje z udziałem m.in. Rzymian i barbarzyńców, natomiast w sercu miasta – na Rynku Staromiejskim – w państwowych uroczystościach, uczciliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ostatni dzień tegorocznej majówki nie należał do najpiękniejszych. Całun szarych chmur już od rana zakrywał niebo nad naszym miastem, mimo to, na starówce już od przedpołudnia panował spory ruch. O 11 w fosie zamkowej zaczął się Profesjonalny Ogólnopolski Turniej Rycerski, a chwilę później, pierwsze inscenizacje walk Rzymian z barbarzyńcami.
W samo południe, na Rynku Staromiejskim udekorowanym biało-czerwonymi flagami, została odprawiona msza święta z udziałem władz miejskich i mieszkańców Torunia, a godzinę później rozpoczęły się państwowe uroczystości przypominające nam o uchwalonej 3 maja 1791 r. polskiej Konstytucji, która była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim na świecie. Na uroczystości przemawiali: wicewojewoda kujawsko-pomorskiego Józef Ramlau, wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa oraz Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przed ratuszem nie mogło zabraknąć kompanii honorowej toruńskiego garnizonu oraz przedstawicieli pozostałych służb mundurowych. Zwieńczeniem oficjalnych obchodów był znakomity występ Orkiestry Wojskowej, która zaprezentowała nie tylko wysoki poziom muzyczny, ale i zadbała o odpowiednią choreografię.

Na sam koniec, na Stary Rynek dotarła historyczna defilada, z którą wróciliśmy z powrotem na Zamek Krzyżacki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz