⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

sobota, 21 lutego 2015

Zadaszony parking dla rowerów

Stare Miasto.
Już od miesiąca na Rynku Nowomiejskim w Toruniu funkcjonuje nowy miejski parking rowerowy, który powstał w ramach budżetu partycypacyjnego. Jest to pierwszy zadaszony parking dla jednośladów w obrębie Starego Miasta i miejmy nadzieję, że nie ostatni.
zdjęcie z ok. 2012 roku
Przypomnijmy sobie stary parking, na którym wielokrotnie zostawiałem swój jednoślad. Klasyczne wyrwikółka nie były zbyt przyjazne dla rowerzystów, a mówiąc wprost - sprzyjały amatorom spod znaku "odkręć nakrętkę i weź sobie". Całe szczęście to już przeszłość, a powyższe zdjęcie możemy uznać za historyczne.
Projekt nowego parkingu przygotowały Pracownie Inżynierskie Socha z Bydgoszczy oraz konserwator zabytków. Oczywiście już pojawiły się głosy, że twór, który wyrósł na północno-zachodniej pierzei Rynku Nowomiejskiego, jest "brzydki", "szpetny" i "paskudny" (wypisz wymaluj Freddy Krueger), że nie wpisuje się w zabudowę Starego Miasta, że dach to za mało, aby ochronić rower przed deszczem, że przydałyby się jeszcze ścianki, że daszek nie powinien być przejrzysty, że..., że... i że... - w skrócie: malkontenctwo.
Tymczasem mamy całkiem przyzwoity parking z 10 stojakami typu odwrócone "U" na 20 rowerów. Tak, to dodatkowe dwadzieścia miejsc w obrębie Starego Miasta. Kto odwiedza Starówkę na rowerze w sezonie wie doskonale, że znalezienie wolnego miejsca często stanowi nie lada wyzwanie. Oczywiście daszek nad nowym parkingiem idealnie nie zabezpieczy naszego roweru, ale chyba nikt go tam nie zostawi na całą zimę, prawda? Jeśli chodzi zaś o wygląd, no cóż - to już rzecz gustu, a o nim kulturalni ludzie nie dyskutują. Oczywiście nie powiem, że parking jest piękny, bo to nieprawda, ale czy naprawdę chcemy, aby parkingi - nieważne dla kogo przeznaczone - były dziełem artystów z ASP?
przed montażem zadaszenia (15.01.2015 r.)
No to na koniec jeszcze kilka danych technicznych. Całkowity koszt budowy parkingu wyniósł niecałe 56 tyś. zł. Dach został wykonany z barwionego szkła hartowanego i ma szerokość 3 m. Ciekawostką może być fakt, że parking obejmuje miejski monitoring, zatem jest ciut bezpieczniejszy niż inne (notabene, monitorowane stojaki są również na dziedzińcu Ratusza i nieopodal Dworu Artusa). Należy jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu: po pierwsze łańcuch lub u-lock, a nie tam jakieś linki-srinki z carrefoura za 5 zł, po drugie mocujemy za ramę, a nie za koło (tak, tak, zdarzały się takie kwiatki przy odwróconych "U"), bo może się okazać, że tylko ono Wam zostało :).

L O K A L I Z A T O R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz