⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

piątek, 27 lutego 2015

Pętla tramwajowa "MOTOARENA"

Starotoruńskie Przedmieście.
Idąc ostatnio Szosą Bydgoską, momentami zastanawiałem się czy jestem we właściwym miejscu. Po dawnych halach Merinotexu zostało tylko wspomnienie i kilka zdjęć w moim archiwum, zakładowa wieża ciśnień - tak charakterystyczna dla tej części Torunia - zniknęła, z kolei po przeciwnej stronie wyrosła nowiutka (oddana do użytku zaledwie miesiąc temu) pętla tramwajowa "MOTOARENA". Przebudowa pętli kosztowała prawie 10 mln zł, ale mając w pamięci obraz tego, co było wcześniej, mam wrażenie, że pieniądze te dobrze spożytkowano.
Metamorfozę "MOTOARENY" widać gołym okiem: nowe torowisko, wiaty i perony, nowy budynek socjalny i parking dla motorniczych oraz odgrodzone tory odstawcze. Wszystko to sprawia wrażenie nowoczesnej pętli o wysokich standardach, której tak bardzo brakowało przez wszystkie lata funkcjonowania stadionu żużlowego Motoarena.
Pętla szczególne znaczenie ma dla kibiców żużlowych korzystających z komunikacji miejskiej. Dla nich to jedyne, bezpośrednie połączenie ze stadionem. Wieloetapowa przebudowa pętli trwała od lata ubiegłego roku i pochłonęła dokładnie 9 827 700 zł. Stary układ torowy został całkowicie przebudowany. Powstało w sumie osiem rozjazdów z czego połowa jest sterowana automatycznie z tramwaju, dodatkowo zwrotnice wyposażono w specjalne grzałki, które zneutralizują ewentualne oblodzenia. Nowe tory odstawcze zostały ogrodzone, ponadto wymieniono słupy trakcyjne, a także zainstalowano oświetlenie całej pętli. W sumie położono około 430 m nowego toru. Właściwie można powiedzieć, że w ciągu pół roku pętla "MOTOARENA" powstała na nowo.
Oprócz wyraźnych zmian jakie odczują pasażerowie, udogodnienia wprowadzono również dla motorniczych. Nowy budynek socjalny podłączono do kanalizacji sanitarnej, tak więc stary zbiornik bezodpływowy na ścieki zniknął na dobre. Dodatkowym plusem jest parking pracowniczy. Zarówno budynek jak i parking otwierają specjalne karty magnetyczne.
"MOTOARENA" to druga pętla jaką pokazałem na blogu. W czerwcu zeszłego roku byliśmy na zupełnie nowej pętli tramwajowo-autobusowej "UNIWERSYTET" na Bielanach.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz