⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

28 maja 2014

Estakada im. Marka Sudaka

#Jakubskie Przedmieście./#Rubinkowo. Estakada im. Marka Sudaka, zwana potocznie "estakadą Żółkiewskiego" (od nazwy ulicy, na której się zaczyna) powstawała w tym samym czasie co most im. Elżbiety Zawackiej. To jedna i ta sama inwestycja, na którą składają się również drogi dojazdowe, tunel pod pl. Daszyńskiego od ulicy Wschodniej, a także wiadukt nad torami. Celem budowy tego wszystkiego było usprawnienie ruchu w tej części miasta. Estakada to jednocześnie pierwsza tego typu budowla w Toruniu.
widok z ul. Żółkiewskiego
Kim był patron tej inżynierskiej konstrukcji? Mgr. inż. Marek Sudak odpowiadał za cały projekt nowej przeprawy. Do chwili śmierci pełnił funkcję głównego projektanta, który pomimo choroby nowotworowej, wciąż sprawował nadzór nad całą inwestycją. Zmarł 6 grudnia 2011 roku w wieku 44 lat zostawiając po sobie "pamiątki" w postaci mostów m.in. Jana Pawła II w Gdańsku czy w Poganicach nad rzeką Łupawą.
widok z estakady na wieżowiec ZDZ
widok z estakady na Rubinkowo
widok z estakady na Szosę Lubicką i wieżowce "Na Skarpie"
Estakada Sudaka została otwarta dla kierowców 30 sierpnia 2013 roku. Początkowo ruch odbywał się dwukierunkowo z uwagi na wciąż trwające prace zarówno na pl. Daszyńskiego jak i nowym moście. Obecnie samochody mogą jeździć tylko w jednym kierunku - z ulicy Żółkiewskiego do Szosy Lubickiej. 
To jeszcze na koniec trochę liczb. Estakada ma 300 m długości i 10 m szerokości. Konstrukcja stalowa waży - bagatela - 367 ton. Przy budowie zużyto 3 tysiące m3 betonu konstrukcyjnego oraz 700 ton stali zbrojeniowej. Estakada Żółkiewskiego łączy dwie dzielnice: Jakubskie Przedmieście z Rubinkowem.
widok z wieżowca ZDZ

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz