⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

niedziela, 21 września 2014

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

🔹Podgórz. 
Jesteśmy dziś na Podgórzu - lewobrzeżnej dzielnicy Torunia, która - jak żadna inna - posiada swój unikatowy klimat. Być może źródła tej pozytywnej inności należy szukać w przeszłości Podgórza, który do 1938 roku był miasteczkiem. 

Kościół stojący przy ulicy Poznańskiej 49, również ma swój indywidualny, niepowtarzalny charakter, a jego wiekowość sprawia, że jest to świątynia z duszą.
wieżyczki wzniesiono w XVIII wieku
Kościół, którego fundatorem był kasztelan bydgoski Stanisław Sokołowski ostatecznie ukończono w 1661 roku, a przylegający klasztor kilka lat później. Konsekracja odbyła się trochę wcześniej, dokładnie 22 czerwca 1659 roku. Utrzymany w stylu barakowym powstał z myślą o zakonie franciszkanów, którzy zażądzali terenem do 1832 r., kiedy to na mocy decyzji władz skasowano klasztor, a kościół przekazano diecezji.
W ręce franciszkanów wrócił dopiero w 1987 roku. Zakonnicy szybko zabrali się do remontu kościoła i otoczenie, renowacji poddano elementy zabytkowe. Dziś zarówno świątynia jak i otaczający ją teren prezentują się nadzwyczaj estetycznie.
Widoczna na zdjęciu powyżej dzwonnica powstała w 1925 roku.
grota z Matką Boską obok dzonnicy
otoczenie przed głównym wejściem
Warto wspomnieć, że budowę kościoła rozpoczęto już w 1644. Był to wówczas teren wsi Piaski, który sąsiadował z miasteczkiem Podgórz. Pozwolenie na budowę klasztoru musiało zatwierdzić królestwo. W 1658 franciszkanie zrewanżowali się dając schronienie królowej. Maria Ludwika i jej dwór przebywał w nieukończonym jeszcze klasztorze od września do 5 listopada 1658 roku. Przez krótki czas towarzyszył jej sam król - Jan Kazimierz.
Do kościoła przylega plac otoczony drzewami iglastymi i zielenią. Spotkacie tam figurę św. Franciszka i kolejne dwie grotu z mniejszymi figurkami.
pocztówka z 1930 roku
2 sierpnia 2014 roku na terenie parafii odbyła się inscenizacja walk powstańczych - fotoreportaż znajdziecie tutaj.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz