⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

26 września 2014

Pomnik gen. Elżbiety Zawackiej

#Stare Miasto. Przyszło nam czekać ponad pięć lat, nim mapa toruńskich pomników wzbogaciła się o rzeźbę pomnikową przedstawiającą najwybitniejszą toruniankę - i tu nie zawaham się tego napisać - w dziejach miasta. Tak, kochani, możemy być dumni z tego, że Elżbieta Zawacka urodziła się w Toruniu i po latach wojennej tułaczki, powstaniu warszawskim i ubeckich prześladowaniach postanowiła wrócić do swojego rodzinnego miasta, by tu kontynuować pracę naukową i dydaktyczną.
Pomnik został wykonany z brązu, a jego autorem jest Tadeusz Porębski, twórca m.in. Toruńskiej Piernikarki. Uroczystego odsłonięcia dokonano dzisiaj, tj. 26 września 2014 r.
Pierwotnie Pani Generał miała siedzieć na ławeczce, ale pomysł artyście wydał się dość oklepany i wtórny. Przecież mamy bardzo wiele ławeczek ze znanymi osobistościami. Tak więc postanowił, że ławeczkę zastąpi okryty kocem fotel. Obok niego stoi okrągły stoliczek. Elżbieta Zawacka wygląda jakby ktoś właśnie przerwał jej czytanie. Odłożona książka i okulary, głowa odwrócona w kierunku rozmówcy i życzliwa twarz jakby mówiąca: "W czym ci mogę pomóc?".
Na kamizelce, w którą ubrana jest Elżbieta Zawacka dostrzeżemy Znak Spadochronowy AK, symbol generalski oraz najważniejsze odznaczenia, jakie zdobyła, w tym ten najważniejszy - Order Orła Białego i Virtuti Militari.
Zobaczcie też inne posty związane z gen. Elżbietą Zawacką:

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz