⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

wtorek, 15 listopada 2016

KSIĄŻKA #3 | „Toruń między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1920-1939” – Katarzyna Kluczwajd

Na toruńskiej Półce z książkami tej publikacji nie mogło zabraknąć. „Toruń między wojnami” - to nie tylko pięknie wydany album, ale i bezapelacyjnie najlepsza książka ukazująca Toruń w latach II RP.

Katarzyna Kluczwajd – torunianka z urodzenia i wyboru, autorka książek o Toruniu, popularyzatorka sztuki, muzealniczka i blogerka (jeśli pomyliłem kolejność, to przepraszam) zabiera nas do niezwykle barwnych i dynamicznych czasów. Czasów, gdy Toruń był stolicą województwa pomorskiego. Miasto stołeczne, siłą rzeczy, skupiało w sobie wiele instytucji, środowisk, ludzi polityki, kultury i biznesu.

W książce Toruń między wojnami nasze miasto tętni życiem, mieni się feerią barw i różnorodności. Poznajemy adresy przedwojennych restauracji, w których bawiła się miejska śmietanka towarzyska; sklepów i butików, do których chętnie zaglądały damy i panie domu, czy najpopularniejszych wśród turystów hoteli. Autorka pokazuje nam życie codzienne ówczesnych torunian, miejsca, gdzie najchętniej bywali, gdzie spędzali wolny czas. Dziś mało kto wie, że w Toruniu była wytwórnia filmowa Marwin-Film, że w naszym mieście regularnie bywał sam Witkacy, który tworzył w Zofiówce, a prapremiery jego sztuk wystawiano na deskach Teatru Miejskiego (dziś Teatru Horzycy); że w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego spotykali się członkowie Konfraterni Artystów. Zresztą, Toruń w czasach Drugiej Rzeczypospolitej był zagłębiem ludzi – szeroko pojętej – kultury: pieśniarzy, aktorów, rzeźbiarzy…; był też wielkim garnizonem skupiającym nie tylko artylerię – chociaż ona była największa – ale również lotnictwo (w tym baloniarzy), piechotę i marynarkę wojenną. Wisła żyła pełnym nurtem, po niebie fruwały mechaniczne ptaki 4. Pułku Lotniczego, wisiały też nadmuchane kiełbasy 1. Batalionu Balonowego, a na nowo wybudowanych ulicach pojawiało się coraz więcej automobili.

Katarzyna Kluczwajd ożywia ten miniony Toruń - Toruń naszych dziadków. Przez zaledwie 150 stron przewijają się całe zastępy ludzi, którzy w owych ciekawych czasach tworzyli miejską tkankę. Znakomite opisy ilustrują wspaniałe, niepublikowane dotąd zdjęcia, a całość wręcz kipi ciekawostkami. W pięćdziesięciu rozdziałach Autorka zawarła całą złożoność ówczesnego Torunia i torunian. Tak, bo Toruń między wojnami, to przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy w II Rzeczypospolitej tworzyli i kreowali charakter naszego miasta – miasta kultury, sztuki, ale i zwykłych zjadaczy chleba.

Dużym atutem publikacji są dodatki: reprint planu Torunia z lat ’20 oraz płyta DVD z dwoma filmami: „Polskie Pomorze” oraz „Spacerkiem po Toruniu”. Ten drugi nakręcił Bogusław Magiera – aktor związany z wytwórnią Marwin-Film.

Książka Katarzyny Kluczwajd jest częścią serii Miasta między wojnami. Do tej pory ukazało się kilkanaście tytułów poświęconych m.in. przedwojennej Warszawie, Krakowowi, Trójmiastu czy Łodzi.

ISBN: 978-83-7729-080-4
wydawnictwo: Księży Młyn
liczba stron: 152
rok wydania: 2011
typ okładki: twarda
dodatki do książki: płyta DVD oraz reprint planu Torunia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz