⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

środa, 16 listopada 2016

Festiwal Pamięci BARBARKA ‘39

Z cyklu... WYDARZENIA
Stare Miasto.
Wieczorem, 15 listopada 2016 r., w Sali Wielkiej Dworu Artusa, odbył się wyjątkowy koncert, który miał nam przypomnieć o niemieckich zbrodniach dokonanych na Polskich cywilach w lasach Barbarki jesienią 1939 r. Organizatorem Festiwalu Pamięci BARBARKA ’39 była Fundacja Archipelag Inicjatyw, a na scenie zagrali: Teatr Kuźnia Bracka oraz Panny Wyklęte i Maleo Reggae Rockers.

Jednak zanim Sala Wielka rozbrzmiała patriotyczną nutą, w holu na pierwszym piętrze można było obejrzeć wystawę IPN zatytułowaną „Zapomniani kaci Hitlera”. Jedna z tablic została poświęcona Barbarce i oprawcom z Fortu VII.

Kilka minut po 18 festiwal pamięci otworzył prof. Waldemar Rozynkowski, prezentując krótki rys historyczny niemieckich zbrodni na Barbarce. Następnie wystąpił zespół Teatr Kuźnia Bracka ze Starogardu Gdańskiego, prezentując stonowany repertuar poezji śpiewanej, który jednocześnie był miły dla ucha i zmuszał do refleksji. Warto nadmienić, że Starogard ma swoją Barbarkę – Las Szpęgawski, którego krwawa historia jest bardzo podobna do naszej – toruńskiej. 

Około 19:30 zaczęła się druga część koncertu. Na scenie Sali Wielkiej pojawił się Dariusz Malejonek i jego zespół Maleo Reggae Rockers oraz Panny Wyklęte w składzie: Marcelina, Mona, Ania Brachaczek, Kasia Melejonek oraz zespół Dziewczyny. Mocne brzmienia i wyraziste teksty charakteryzują ten niezwykły projekt muzyczny, w którym przeplatają się różne gatunki muzyczne. Panny Wyklęte to muzyka patriotyczna w nowym wydaniu i atrakcyjnej formie.

Festiwal Pamięci BARBARKA ’39 poprzez muzykę przypomniał (a niektórych wręcz nauczył) o trudnej historii, która wydarzyła się przecież nie tak dawno. Organizatorzy z Fundacji Archipelag Inicjatyw stanęli na wysokości zadania przygotowując fantastyczny wieczór wypełniony znakomitą muzyką. A jako, że była to też niezwykła lekcja historii, do głowy ciśnie się cytat z Herberta: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie.”. Dlatego też pamiętajmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz