ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

18 grudnia 2019

📘#63: „Podgórz koło Torunia” – Katarzyna Kluczwajd

✔️ 56/2019 (333)
Nie zawsze przebieranie nogami oznacza pełny pęcherz, czasami to oznaka zniecierpliwienia – niespokojnego oczekiwania na nadejście czegoś (lub kogoś) długo wypatrywanego. Ja tak mam z książkami. Kiedy widzę zapowiedź kolejnego tytułu ulubionego autora, zaczynam niespokojnie odliczać dni do premiery. Z niektórymi publikacjami o Toruniu jest podobnie. Jedną z nich jest prezentowany dziś album Podgórz koło Torunia Katarzyny Kluczwajd. Album, który – moim zdaniem – jest najważniejszą tegoroczną książką o Toruniu, to niezwykła gratka nie tylko dla miłośników Grodu nad Wisłą i Podgórza, ale także deltiologów i koneserów starej fotografii. Potencjalnych odbiorców jest zatem wielu, a kim jest Autorka publikacji?
Katarzynę Kluczwajd zna chyba każdy miłośnik Torunia, od lat pisze książki o historii naszego miasta, jest redaktorką i współautorką cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia, twórczynią bloga Toruniarnia, organizatorką licznych konferencji naukowych... Jest osobą o wielkim zaangażowaniu i wiedzy, która z pasją odgrzebuje z pryzm zapomnienia wątki z dziejów Torunia. Jako rodowita podgórzanka konsekwentnie promuje także swoją dzielnicę – również w książkach. Jest Autorką bogato ilustrowanej publikacji Podgórz, a także współautorką Zabytków lewobrzeżnego Torunia. Podgórz koło Torunia to kolejna książka, która opowiada nam historię niegdyś niezależnego od Torunia miasteczka kolejarzy i wojskowych. Tę opowieść snują przede wszystkim obrazy – stare widokówki z imponujących zbiorów Pawła Żuchowskiego. W albumie znajdziecie ponad 130 walorów z lat 1896-1942. Każdy został dokładnie opisany i opatrzony wyczerpującym komentarzem historycznym. Swoistym bonusem jest kilka pocztówek z okresu PRL i współczesnych.
Książkę otwiera krótki rys historyczny Podgórza oraz pocztówki. Dla przejrzystości, widokówki pogrupowano na kilka kategorii. Najpierw mamy okazy wieloobrazkowe czyli tak zwane Grüssy, potem przechodzimy na ulicę Poznańską, z której przez Parkową docieramy do Piasków (te zostały przyłączone do Podgórza dopiero w 1934 roku); dalej zaglądamy na Kluczyki, gdzie główną atrakcję stanowiła restauracja-ogród. Po obfitym posiłku przenosimy się do miasteczka poligonowego, a na sam koniec odwiedzamy „Thorner Eiland” ツ czyli Kępę Bazarową.
 
W albumie znajdziecie pocztówki ponad czterdziestu wydawców, m.in. z Torunia, Podgórza, Wrocławia, Berlina czy Krakowa. To gwarantuje różnorodność i odmienne spojrzenia nawet na to samo miejsce. Taka ilość wydawców świadczy też o tym, że Podgórz nie tylko dobrze przyjął widokówkę jako formę korespondencji, ale był też atrakcyjnym miejscem do fotografowania.
Warto też wspomnieć, że Podgórz koło Torunia to dopiero druga publikacja poświęcona toruńskim pocztówkom. Pierwsza – Toruń na starych widokówkach – została wydana ponad szesnaście lat temu i skupia się w dużej mierze na Starym Mieście. Album Katarzyny Kluczwajd jest jednak znacznie bogatszy (więcej pocztówek, pełniejsze opisy i komentarze), ale przede wszystkim ukazuje wciąż – mam takie wrażenie – mało znaną wśród prawobrzeżnych torunian, dzielnicę „lewego miasta”. Ostatnio natrafiłem w internecie na komentarz pewnego młodego człowieka, który stwierdził, że na lewobrzeżu „nic nie ma”. Otóż nie jest to prawdą. Wystarczy wybrać się na spacer po Podgórzu, aby stwierdzić, że kilka godzin chodzenia, to zbyt mało, aby poznać tę część miasta. To dzielnica z duszą i niepowtarzalnym klimatem; dzielnica, w której wciąż ściera się świat cywili ze światem wojskowych. Tę symbiozę widać także na pocztówkach z kolekcji Pawła Żuchowskiego, podobnie jak czuć atmosferę minionych czasów, kiedy miejską kakofonię tworzyły: gwar rozmów, skrzypienie drewnianych kół wysłużonych wozów i bryczek oraz tupot końskich kopyt na bruku. A wszystko to w pięknym wydaniu: w dużym formacie, na kredowym papierze i w twardej oprawie.

pełny tytuł: Podgórz koło Torunia. Pocztówki z kolekcji Pawła Żuchowskiego
ISBN: 978-83-7591-667-6
wydawca: Region
ilość stron: 160
rok wydania: 2019
okładka: twarda