✔️ № 1/2020 (335) |
Za nami kolejny rok. Platforma blogger, na której osadzony jest blog Po Toruniu wprowadziła ostatnio więcej okresowych statystyk (w tym roczne), dlatego też między innymi dlatego zdecydowałem się zrobić niniejsze podsumowanie.
A zatem... Od lutego 2019 roku na Po Toruniu wpisy pojawiają się regularnie – co najmniej raz w tygodniu, w każdy poniedziałek o godz. 10 (to nie ulegnie zmianie również w 2020). W kwietniu blog obchodził swoje pięciolecie istnienia, a w maju licznik wyświetleń przekroczył 200 tys.
odsłony bloga w 2019 r. |
W całym 2019 r. wchodziliście na blog Po Toruniu 61,3 tys. razy (łączna liczba wyświetleń to 237 878), a absolutny rekord padł w maju, kiedy licznik zanotował 7 440 wejść. Oczywiście najwięcej Czytelników było z Polski (59%), drugie miejsce na podium zajęli Amerykanie (10%), a trzecie Niemcy (7%). Ale geolokalizacje odsłon obejmują właściwie cały świat, co pokazuje poniższy diagram obejmujący blisko dwadzieścia krajów, w których blog był najbardziej popularny.
W 2019 roku zamieściłem 57 wpisów, które zilustrowało ponad pół tysiącem fotografii własnych (łączna liczba zdjęć autorskich na blogu to 4 917). Był to również pierwszy rok bez fotorelacji z wydarzeń. Skupiłem się wyłącznie na omawianiu konkretnych miejsc i prezentowaniu książek. A książek było w minionym roku wyjątkowo dużo, bo aż 21. Jeśli zaś chodzi o miejsca, to w ostatnich dwunastu miesiącach przybyło ich 34.
Pora teraz przejść do tych najczęściej czytanych przez Was wpisów, niekoniecznie opublikowanych w 2019 roku. I tak numerem jeden – bezapelacyjnie – został tekst poświęcony tzw. Centrum Bernera na Podgórzu. Drugie miejsce na podium zajął – i tu moje zdziwienie – kościół ojca dyrektora czyli Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, jest to zresztą najbardziej popularny wpis na całym blogu. Miejsce trzecie zajęła Willa Georga Sopparta. A co dalej? Zobaczcie na listę top20 2019 r.:
- Centrum Bernera 🥇
- Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II 🥈
- Willa Georga Sopparta 🥉
- Wojskowa wieża ciśnień
- Tryptyk „Brama” (murale)
- Fort VIII im. Kazimierza Wielkiego
- Kamienica Szeczmańskich
- ROWEREM | Toruń – Chełmża
- 📘#51: „Miejsca dla kultury i rozrywek: idee, architektura, ludzie” – praca zbiorowa
- Pomnik ku czci Christopha Daniela Janitzena
- Wiejski domek
- Schron przeciwatomowy
- 📘#47: „Rocznik toruński, tom 45” – praca zbiorowa
- Dyptyk z Gagarinem
- Ratusz Staromiejski
- 📘#46: „Podgórz” – Katarzyna Kluczwajd
- Bateria Dobrzyńska
- Bateria Haubic II
- Opuszczona wieża ciśnień
- JAR – Dawny skład amunicji i materiałów wybuchowych
Ponadto moje zdjęcia trafiły do publikacji drukowanych. Znaleźć je można m.in. w książce Toruńskie miejsca do mieszkania i (za)pamiętania, w albumie Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego czy w katalogu wystawy 100 razy Toruń. Napisałem również tekst do broszury historycznej Duch Błękitnej Armii.
Co przyniesie nowy rok? O tym – choć w czasie przeszłym – porozmawiamy sobie na początku 2021. ツ
wyświetlenia bloga na świecie |