ZOBACZ DRUGĄ ODSŁONĘ "Po Toruniu"

1 stycznia 2020

Podsumowanie roku 2019

✔️ 1/2020 (335)
Za nami kolejny rok. Platforma blogger, na której osadzony jest blog Po Toruniu wprowadziła ostatnio więcej okresowych statystyk (w tym roczne), dlatego też między innymi dlatego zdecydowałem się zrobić niniejsze podsumowanie.

A zatem... Od lutego 2019 roku na Po Toruniu wpisy pojawiają się regularnie – co najmniej raz w tygodniu, w każdy poniedziałek o godz. 10 (to nie ulegnie zmianie również w 2020). W kwietniu blog obchodził swoje pięciolecie istnienia, a w maju licznik wyświetleń przekroczył 200 tys.
odsłony bloga w 2019 r.
W całym 2019 r. wchodziliście na blog Po Toruniu 61,3 tys. razy (łączna liczba wyświetleń to 237 878), a absolutny rekord padł w maju, kiedy licznik zanotował 7 440 wejść. Oczywiście najwięcej Czytelników było z Polski (59%), drugie miejsce na podium zajęli Amerykanie (10%), a trzecie Niemcy (7%). Ale geolokalizacje odsłon obejmują właściwie cały świat, co pokazuje poniższy diagram obejmujący blisko dwadzieścia krajów, w których blog był najbardziej popularny.
W 2019 roku zamieściłem 57 wpisów, które zilustrowało ponad pół tysiącem fotografii własnych (łączna liczba zdjęć autorskich na blogu to 4 917). Był to również pierwszy rok bez fotorelacji z wydarzeń. Skupiłem się wyłącznie na omawianiu konkretnych miejsc i prezentowaniu książek. A książek było w minionym roku wyjątkowo dużo, bo aż 21. Jeśli zaś chodzi o miejsca, to w ostatnich dwunastu miesiącach przybyło ich 34.

Pora teraz przejść do tych najczęściej czytanych przez Was wpisów, niekoniecznie opublikowanych w 2019 roku. I tak numerem jeden – bezapelacyjnie – został tekst poświęcony tzw. Centrum Bernera na Podgórzu. Drugie miejsce na podium zajął – i tu moje zdziwienie – kościół ojca dyrektora czyli Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, jest to zresztą najbardziej popularny wpis na całym blogu. Miejsce trzecie zajęła Willa Georga Sopparta. A co dalej? Zobaczcie na listę top20 2019 r.:
  1. Centrum Bernera 🥇
  2. Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II 🥈
  3. Willa Georga Sopparta 🥉
  4. Wojskowa wieża ciśnień
  5. Tryptyk „Brama” (murale)
  6. Fort VIII im. Kazimierza Wielkiego
  7. Kamienica Szeczmańskich
  8. ROWEREM | Toruń – Chełmża
  9. 📘#51: „Miejsca dla kultury i rozrywek: idee, architektura, ludzie” – praca zbiorowa
  10. Pomnik ku czci Christopha Daniela Janitzena
  11. Wiejski domek
  12. Schron przeciwatomowy
  13. 📘#47: „Rocznik toruński, tom 45” – praca zbiorowa
  14. Dyptyk z Gagarinem
  15. Ratusz Staromiejski
  16. 📘#46: „Podgórz” – Katarzyna Kluczwajd
  17. Bateria Dobrzyńska
  18. Bateria Haubic II
  19. Opuszczona wieża ciśnień
  20. JAR – Dawny skład amunicji i materiałów wybuchowych
Ponadto moje zdjęcia trafiły do publikacji drukowanych. Znaleźć je można m.in. w książce Toruńskie miejsca do mieszkania i (za)pamiętania, w albumie Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego czy w katalogu wystawy 100 razy Toruń. Napisałem również tekst do broszury historycznej Duch Błękitnej Armii.

Co przyniesie nowy rok? O tym – choć w czasie przeszłym – porozmawiamy sobie na początku 2021. ツ
wyświetlenia bloga na świecie