⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

26 czerwca 2015

Pomnik Jana Pawła II

Z cyklu... POMNIKI
Stare Miasto.
Spoglądając na mapę toruńskich pomników, szybko dostrzeżemy jak bardzo jest zróżnicowana. Nie tylko pod względem geograficznym (lokalizacje nie skupiają się tylko i wyłącznie na Starym Mieście), ale i różnorodność, jeśli chodzi o upamiętniane postaci. W przestrzeni miejskiej mamy więc pomniki zarówno ludzi kultury jak i nauki, polityki i kościoła; pomniki osób stricte związanych z Toruniem lub takich, którzy o Toruń jedynie się otarli. Związki Jana Pawła II z Grodem Kopernika, może nie są tak ścisłe jak chociażby gen. Elżbiety Zawackiej, ale też nie ograniczają się do jednej wizyty, o czym za chwilę napiszę.
Jan Paweł II jeszcze jako ks. Karol Wojtyła bywał w Toruniu już w latach '50, kiedy to odwiedzał swoich przyjaciół - braci Gudelów, mieszkających na Winnicy. Tam też nocował ks. Wojtyła, a w 1961 r. udzielił chrztu córce Joachima Gudeli, Marii. Wojtyła w Toruniu miał też swoją rodzinę i w 1971 - już jako kardynał - udzielił ślubu Markowi i Kazimierze Wiadrowskim w kościele św. Józefa na Bielanach  Marek był synem kuzyna Karola Wojtyły i utrzymywał z nim bliski kontakt. Marek zmarł w maju 1978 roku czyli na kilka miesięcy przed tym jak Karol Wojtyła został Papieżem. Wojtyła nie mógł przyjechać na pogrzeb, dlatego w zastępstwie wysłał ks. Stanisława Dziwisza, który poprowadził ceremonię jako główny celebrans. Przy okazji chciałbym polecić Wam artykuł Waldemara Rozynkowskiego Kard. Karol Wojtyła pośród przyjaciół i rodziny w Toruniu [link].
ul. Gagarina / skan kliszy
Gdy 7 czerwca 1999 r. Jan Paweł II przyleciał śmigłowcem do Grodu Kopernika, od osiemnastu miesięcy był już Honorowym Obywatelem Torunia. Pamiętam ten dzień - ciepły poniedziałek. W szkołach odwołali lekcje, zakłady pracy - stanęły. Komunikacja miejska była za darmo. W autobusach i tramwajach tłumy zmierzające w jednym kierunku - na Bielany. Na całej długości przejazdu papamobile ludzie tworzyli żywe kordony; każdy chciał pozdrowić Papieża-Polaka, pomachać do Niego dłonią lub chorągiewką i krzyknąć: "Niech żyje Papież!". To był wyjątkowy dzień. Nigdy wcześniej, ani nigdy później nie widziałem na ulicach mojego miasta takich tłumów tworzących jedną wspólnotę. Wojtyła całe życie był skromnym człowiekiem, który chciał uczyć tej skromności innych. Zwykł mawiać: Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dobrego dla ludzi.
Nie budujcie mi pomników... No tak, sęk w tym, że pomnik zbudować najłatwiej, toteż apel Jana Pawła II nie spotkał się z posłuchem wśród Polaków. W całym kraju mamy około 700 pomników Papieża. Różnią się wielkością, formą, no i - niestety - estetyką wykonania. Jakiś czas temu portal Bryła.pl stworzył listę 25 najgorszych pomników Jana Pawła II [link]. Żaden z sześciu toruńskich monumentów nie trafił na tę czarną listę, co nie zmienia faktu, że sześć pomników w jednym mieście, to o pięć za dużo. Właścicielem połowy z nich jest o. Tadeusz Rydzyk. Papieskie monumenty stoją zarówno przed Radiem Maryja, Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, a także przed najnowszym projektem redemptorysty - kościołem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W przyszłości postaram się je wszystkie pokazać, ale dziś skupmy się na pomniku z 2007 roku.
Dokładnie 2 czerwca 2007 roku dokonano odsłonięcia pomnika, który stanął u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Wały Generała Sikorskiego. Wykonawcą rzeźby był gdański artysta Stanisław Radwański, którego prace możemy oglądać w przestrzeni miejskiej m.in. Radomia, Poznania czy Bydgoszczy. 3,5 m monument przedstawiający siedzącego Jana Pawła II wykonano z brązu. Papież wydaje się tu być już po siedemdziesiątce, a jego poza sprawia wrażenie, jakby słuchał z uwagą.
pomnik w Pampelunie (źródło: pamplona.es)
Co ciekawe, historia opisywanego dziś pomnika nie kończy się na Toruniu. W październiku 2010 roku dokładna kopia monumentu, stanęła w Pampelunie - mieście partnerskim Grodu Kopernika. Pomnik dla Hiszpanów wykonano w Polsce, a następnie - blisko tonową rzeźbę - przetransportowano do Pampeluny, gdzie stanęła w pobliżu ronda Jana Pawła II.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz