⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

niedziela, 6 lipca 2014

Kościół Chrystusa Króla

🔹Mokre. 
Przy ulicy Kościuszki 28/30, otoczony parkiem, stoi kościół wzorowany na rzymskim Panteonie. Rotundowy kształt, kopulasty dach zwieńczony latarnią i otoczenie - sprawiają, że parafia dzielnicy Mokre wyróżnia się na tle innych, ulokowanych na dużych toruńskich osiedlach, takich jak chociażby Rubinkowo, Na Skarpie czy Bielany.
latarnia
Kościół Chrystusa Króla, to dzieło architekta Kazimierza Ulatowskiego, który zaprojektował m.in. Centrum Targowe PARK na Bydgoskim Przedmieściu. Po tym jak 30 maja 1929 roku, ówczesny biskup, ks. Konstanty Dominik poświęcił kamień węgielny, przystąpiono do budowy świątyni. Pomimo trudności finansowych udało się ją ukończyć bardzo szybko. Po - mniej więcej - półtora roku, a dokładnie 9 listopada 1930 roku odbyła się uroczysta msza konsekracyjna, którą poprowadził Ordynariusz Diecezji Chełmińskiej, ks. Stanisław Wojciech Okoniewski.
Nad głównym wejściem wykuto monumentalną rzeźbę Chrystusa. To praca Ignacego Zelka - czołowego toruńskiego rzeźbiarza zarówno przedwojennego jak i powojennego, artysta zmarł w '61 roku, ale jego dorobek artystyczny wciąż cieszy oczy. Jest autorem m.in. ołtarza w Kościele Garnizonowym, kapliczki w lesie na Barbarce czy rzeźb niedźwiedzi przed gmachem Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Wchodząc główną bramą od strony ulicy Kościuszki możemy odbić w lewo i przejść przez mini park. Po drodze napotkamy na piękną grotę Matki Boskiej z 1956 roku - idealne miejsce do kontemplacji i - jak widać na zdjęciu powyżej - spokojnej modlitwy. Patrząc na grotę przychodzi mi na myśl Licheń. Ciekawe dlaczego?
W 2004 roku wybudowano nową dzwonnicę, na której zawisły cztery dzwony: największy, noszący imię Chrystus Król waży 1650 kg, drugi - Maryja, liczy sobie 800 kg, następnie mamy półtonowego Józefa i 350 kg Jana Pawła II.

Od 1989 roku proboszczem parafii jest ks. dr Józef Witkowski, a wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę kościoła.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz