⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

czwartek, 17 lipca 2014

Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki

Z cyklu... POMNIKI
#Stare Miasto. Przy Alei Jana Pawła II, zaledwie 100 m od mostu Piłsudskiego i 200 od Bulwaru, w roku 2011 odsłonięto pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Miejsce (wschodnie Planty, granica Starego Miasta) nie zostało wybrane przypadkowo. W tej okolicy, 19 października 1984 roku, zatrzymali się oprawcy księdza Jerzego w czasie jego ostatniej podróży do Włocławka.
Pomnik, według projektu Kazimierza Gustawa Zemła, jest niezwykle wymowny: rozłożone ręce, z których zwisają zerwane sznury, a na podstawie monumentu wykute motto ks. Popiełuszki: "Zło dobrem zwyciężaj".
Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 19 października 2011 r. czyli w 27 rocznicę śmierci księdza Jerzego. Postać mierzy 3,3 m wysokości, natomiast całość, wraz z podstawą ma około pięciu metrów. Ciekawostką może być to, że w październiku 2011 r. Poczta Polska wypuściła okolicznościowy znaczek przedstawiający makietę niniejszego pomnika na tle biało-czerwonej flagi.
Jak już wspominałem, monument zaprojektował (zrzekając się honorarium) Kazimierz Zemła, który ma na swoim koncie szereg innych instalacji religijno-patriotycznym, m.in. Pomnik Bitwy o Monte Cassino w Warszawie czy Pomnik Czynu Polaków w Szczecinie. Jest również autorem wielu rzeźb Jana Pawła II, m.in. w Katowicach i Suwałkach. 

Pomnik wraz z zagospodarowaniem terenu kosztował ok. 350 tyś. zł.

L   O   K   A   L   I   Z   A   T   O   R
zobacz całą mapę "Po Toruniu" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz