⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

czwartek, 31 sierpnia 2017

KSIĄŻKA #26 | „Mataszkowie i skarby Torunia” – Tomasz Stochmal

Czy można zainteresować historią Torunia najmłodszych? Okazuje się, że tak. Książeczka dla dzieci „Mataszkowie i skarby Torunia” pokazuje nie tylko piękno zabytków naszego miasta, jego bogate dzieje, ale też zabiera młodych poszukiwaczy przygód w fantastyczną wyprawę po mieście, w którym w każdej cegle ukryta jest historia.

Tomasz Stochmal – Autor książki, a także pasjonat i obrońca zabytków oraz twórca strony www.stotom.pl, zabiera młodych Czytelników (i co najmniej jednego starszego, choć młodego duchem 😜) w pasjonującą wyprawę po Toruniu, wyprawę pełną tajemnic, zagadek, ale nade wszystko bogatej historii miasta. Bohaterowie opowieści: Mataszek, Grzybcio i Kasztanek, a także Mama, Tata i Wujek, przyjeżdżają do polskiego Miasta Aniołów, aby spędzić tu wakacje. Wszyscy uwielbiają historię, piękno zabytków oraz przygodę. Dla Mataszka zwiedzanie miasta zaczyna się na Forcie IV, zresztą cała opowieść będzie kręcić się wokół toruńskiej twierdzy i dziwnych znaków, które niechybnie prowadzą bohaterów do ukrytego skarbu. Młodzi odkrywcy odnajdą m.in. sekretny tunel łączący grodzę obok mostu Piłsudskiego z Fortem Jakuba, zwiedzą Bydgoskie Przedmieście, stację pomp na Starych Bielanach czy Basztę Gołębnik. A musicie wiedzieć, że „Mataszkowie i skarby Torunia”, to nie jedyna przygoda naszych bohaterów. Pierwszą książką z serii była: „Mataszkowie i tajemnice Helu”, natomiast ostatnio ukazała się trzecia odsłona cyklu, zatytułowana „Mataszkowie i mazurska przygoda”.
Książeczka została napisana bardzo przystępnym, obrazowym językiem, który na pewno rozpali wyobraźnię młodych Czytelników. Również ja, czytając, dobrze się bawiłem i jakby odmłodniałem, choć niestety, tylko duchowo 😉. To ciekawa i świetnie opowiedziana historia. Żałuję tylko, że nie powstała, gdy byłem dzieckiem. Może zainteresowałbym się swoim miastem znacznie wcześniej?

Uzupełnieniem treści są przepiękne szkice Hanny Urbankowskiej, które doskonale ilustrują tekst. Na rysunkach zobaczycie m.in.: pomnik Mikołaja Kopernika, Fort V, czy wieżę ciśnień na Bielanach.
Więcej informacji o serii „Mataszkowie” znajdziecie na stronie http://mataszkowie.pl/, do odwiedzenia, której, tak jak i do lektury „Skarbów Torunia”, gorąco zachęcam. Książeczek szukajcie w toruńskich księgarniach kameralnych lub na allegro.

ISBN: 978-83-943175-1-5
wydawnictwo: STOTOM
ilość stron: 88
rok wydania: 2016
typ okładki: miękka

Dziękuję Wydawnictwu STOTOM 
za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz