⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

wtorek, 29 sierpnia 2017

KSIĄŻKA #24 | „Tajemnice Torunia” – Olga Pniewska

Autorką „Tajemnic Torunia” jest 16-latka, Olga Pniewska – stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Książka składa się z trzech opowieści, które wbrew temu, co jest napisane na obwolucie, nie są opowiadaniami a minipowieściami. Budowa opowiadań jest zupełnie inna, no i opowiadania nie mają po 100 czy 200 stron. Te historie nie są też kryminałami, a bardziej opowieściami przygodowymi dla młodzieży. 

Nie będę ukrywał – mam pewien problem z oceną tej książki – bardzo szybko okazało się, że ta pozycja nie jest dla takich starych dziadów, jak ja. Została napisana przez bardzo młodą, niedoświadczoną dziewczynę, co niestety widać. Ale z drugiej strony wiem, że w różnym wieku ma się różne oczekiwania, dlatego też młodym czytelnikom „Tajemnice Torunia” mogą przypaść do gustu.

A wszystko zaczyna się w Forcie IV, gdzie siostry-bliźniaczki Ola i Irma znajdują ciało kobiety. Szybko okazuje się, że została zamordowana. Jedna z sióstr zabiera z miejsca zbrodni naszyjnik ze zdjęciem, który zmarła trzymała w ręku. Stara fotografia sprzed ponad 100 lat staje się pretekstem, do wszczęcia prywatnego śledztwa dziewczyn. Wkrótce do duetu dołącza chłopak imieniem Mikołaj i tak zawiązuje się nieformalna grupa młodych detektywów. W kolejnych tekstach młodzież pomaga rozwikłać zagadkę wypadku na Zamku Dybowskim, choć sam zamek pojawia się – by tak powiedzieć – epizodycznie, a znaczna część akcji rozgrywa się na dawnych terenach PZWN na Rubinkowie. W tle znowu jest tajemnica z przeszłości, choć nie tak odległej, jak w pierwszej historii. Trzecia minipowieść zabierze Was na Jordanki, do nowej sali koncertowo-widowiskowej, gdzie młodzi detektywi próbują rozwikłać sprawę kradzieży cennych instrumentów.

Nie ulega wątpliwości, że wydając książkę, Olga spełniła marzenie nie jednego dorosłego pisarza. Pozostaje pytanie, czy to nie za wcześnie? Jeśli Autorka myśli na poważnie o karierze pisarskiej, ma przed sobą dużo pracy. Życzę jej jak najlepiej. Mam nadzieję, że „Tajemnice Torunia”, to dopiero początek Jej literackiej drogi i Olga jeszcze kiedyś nas zaskoczy.

ISBN: 978-83-231-3767-2
wydawca: Wydawnictwo Naukowe UMK
ilość stron: 408
rok wydania: 2017
typ okładki: miękka

za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz