⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

piątek, 18 sierpnia 2017

KSIĄŻKA #23 | „Spacerem po... Toruniu” – Paweł Bogdan Gąsiorowski

Każdy turysta przebywający w Toruniu, z pewnością nie będzie miał problemu z dostaniem ładnego, kolorowego przewodnika po naszym mieście. W aktualnej ofercie sklepów z pamiątkami jest ich niemało i właściwie wszystkie są do siebie podobne, bowiem skupiają się tylko na walorach Starego i Nowego Miasta, całkowicie pomijając inne części Torunia, tak jakby jego atrakcyjność zaczynała się i kończyła na zespole staromiejskim. A to nieprawda. Chociaż starówka, to coś, z czego powinniśmy być dumni, jednak Gród Kopernika ma dużo więcej do zaoferowania, co po części staram się pokazywać na blogu i co pokazuje również jeden z najnowszych toruńskich przewodników dostępnych w sieci księgarń „Tak Czytam”. Publikacja, o której mowa, wchodzi w skład większej serii, na którą składa się – oprócz Torunia – jeszcze osiem innych miast.
Autor „Spacerem po… Toruniu”, Paweł Bogdan Gąsiorowski, choć sporo miejsca poświęca starówce, to w drugiej połowie przewodnika wychodzi poza staromiejskie mury, zabierając turystów w najbardziej odległe rejony miasta. W publikacji znajdziecie informacje zarówno o Bydgoskim Przedmieściu i jego najciekawszych budynkach, jak i o Barbarce, Bielanach, Kaszczorku, Starotoruńskim Przedmieściu jak i – co ucieszyło mnie niezmiernie (jako, że tę dzielnicę darzę szczególnym sentymentem) – lewobrzeżnym Podgórzu. Do przewodnika trafiły informacje m.in. o Miejsce Kaźni Ofiar Hitleryzmu na Barbarce, o Zamku Dybów, o Cmentarzu św. Jerzego i o Ogrodzie Zoobotanicznym. Jest też osobny szlak poświęcony Twierdzy Toruń – każdy z toruńskich Fortów został krótko opisany. W tekście nie zabrakło także informacji o przeznaczeniu poszczególnych dzieł fortecznych w okresie II wojny światowej. Należy pamiętać, że Twierdza Toruń w popularnych przewodnikach jest zwyczajnie pomijana, zatem wartość tej publikacji rośnie. Autor robi nawet krok dalej i zachęca turystów do wycieczki do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w podtoruńskim Grębocinie czy Olęderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce.
Na przewodnik składa się łącznie 91 punktów. Tyle miejsc poleca Paweł Bogdan Gąsiorowski w swoim przewodniku. Wszystkie są opisane i naniesione na mapki, tak więc sprawny turysta nie powinien mieć kłopotów z odnalezieniem ich w realu. Ponadto, tekst zawiera wiele ciekawych i ważnych informacji dotyczących zarówno konkretnych obiektów, jak i ogólnej historii Torunia i jego dzielnic.
Przewodnik Gąsiorowskiego, bodajże jako pierwszy, tak kompleksowo prezentuje nasza miasto. Wszystko to – a do tego duża ilość zdjęć – sprawia, że „Spacerem po… Toruniu” mogę polecić każdemu turyście, którego aspiracje wychodzą poza utarte szlaki. Zainteresowanych publikacją odsyłam na ul. Szeroką 26/28 do księgarni „Tak Czytam” (przewodnik powinien być także dostępny w innych księgarniach sieci rozsianych po Polsce).

ISBN: 978-83-63957-69-8
wydawca: M.C. Kwadrat | Agencja Wydawnicza Egros
ilość stron: 152
rok wydania: 2017
typ okładki: miękka ze skrzydełkami

Tak CzytamDziękuję toruńskiej księgarni „Tak Czytam”
za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz