⇧ AUTOPROMOCJA ⇧

czwartek, 23 listopada 2017

II Festiwal Pamięci BARBARKA ’39

Stare Miasto.
Mimo, iż na ulicach chłodno, czasem nawet mroźno i dżdżysto, wczoraj wieczorem (22.11) w Sali Wielkiej Dworu Artusa temperatura była niewiele niższa, aniżeli na wyspie Cayo Blanco. Wyjątkowy wieczór, pełen muzycznych doznań, już po raz drugi zapewniła torunianom Fundacja Archipelag Inicjatyw.

Ale koncert, to jedynie pretekst, aby wziąć udział w wyjątkowo ważniej dla naszego miasta i jego mieszkańców, lekcji historii. Głównym celem festiwalu jest przecież pamięć i szerzenie wiedzy o wydarzeniach z pierwszych miesięcy II wojny światowej, o tym, co działo się w Forcie VII i w lasach Barbarki, i o tym, co tak naprawdę chce nam powiedzieć Pomnik Ku Czci Pomordowanych. W tym roku, o tragicznych wydarzeniach z 1939 r., opowiedział niezrównany Marcin Orłowski – miłośnik i znawca lokalnych dziejów. Jego tekst wzbogacił również drugie wydanie broszury historycznej, rozdawanej wszystkim, którzy przyszli na Festiwal Pamięci. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, w folderze znaleźć można było także i moje zdjęcie, co uznaję za swój niewielki wkład w to wyjątkowe wydarzenie, gdzie kultura jest pretekstem, do poznania historii.

Na II Festiwalu Pamięci BARBARKA ‘39 wystąpili: jazzowy zespół Q Ya Vy, grający repertuar ze swej debiutanckiej płyty oraz Marika z mocną ekipą muzyków, co gwarantowało wybuchową mieszankę pozytywnej energii i stylów ocierających się o soul, funk, avant-pop czy muzyki elektronicznej.

Zarówno przed, jak i po koncercie w Galerii Artus można było obejrzeć wystawę IPN „Zbrodnie na Kujawach i Pomorzu Południowym”.
więcej w zakładce publikacje

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz